Nejoblíbenější lék na bolest může doslova odrovnat srdce některých lidí. Zjistěte, zda mezi ně patříte

Málokterý lék na světě si získal takovou popularitu jako právě aspirin. Lidé ho používají na širokou škálu nejrůznějších zdravotních problémů a nutno říct, že jsou s ním obvykle velmi spokojeni. Je ostatně považován za lék, který má na svou sílu jen velmi málo nežádoucích účinků. To by se ale mohlo změnit. Nová studie totiž poukázala na závažnou skutečnost, kdy u některých lidí významně zvyšuje riziko selhání srdce.

Závažné rizikové faktory

Nutno dodat, že nejde o plošný problém. Týká se pouze určité části potenciálních uživatelů. A to těch, kdo už mají určitý předpoklad k rozvoji srdečního onemocnění. Aspirin to potom může ještě prohloubit a být pomyslnou poslední kapkou, která kardiovaskulární komplikaci vyvolá.

Jak uvádí vědci v časopise ESC Heart Failury, mezi ty rizikové faktory, jež mohou v kombinaci s aspirinem vytvořit nebezpečný koktejl, patří vysoký cholesterol, cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita a také kouření cigaret.

Tímto jsme potvrdili, že lidé s minimálně jedním rizikovým faktorem pro srdeční kolaps mají vyšší pravděpodobnost, že je selhání postihne, pokud budou brát aspirin. A to ve srovnání s těmi, kteří lék neužívají,” uvedl profesor Blerim Mujaj z německého Freiburug, který výzkum vedl.

Foto: Shutterstock

Poraďte se s odborníkem

Studie přitom nebyla zrovna malá. Ba právě naopak. Zkoumala vzorky desítek tisíc pacientů s rizikovými faktory. Následně srovnávala vývoj jejich stavu v závislosti na tom, zda užívali nebo neužívali aspirin. Výzkum trval mnoho let s cílem učinit skutečně spolehlivý závěr.

Přestože bude zapotřebí ještě dalších vědeckých výzkumů, které by tyto závěry potvrdily nebo naopak zpochybnili, sami autoři studie jsou si poměrně jisti tím, na co přišli. Ačkoliv nechtějí příliš znepokojovat, doporučují pro pacienty s rizikovými faktory konzultaci s lékařem, pokud chtějí užívat aspirin. Rozhodně by ho také neměli brát dlouhodobě.

Foto: Shutterstock, zdroje: ES Cardio, Aha Journals

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments