Zatímco lékaři se snaží zkvalitnit život lidem s cukrovkou, který stále není jednoduchý, protože onemocnění může způsobit nejrůznější komplikace, vědci se pro změnu pokoušejí přijít na to, proč případů diabetu druhého typu neustále přibývá. Zřejmě s tím nějak musí souviset způsob života západních společností, protože už jde zcela jednoznačně o civilizační nemoc.
Zvýšené riziko diabetu
Jedna vědecká studie teď zjistila, že na vině může být i záplava léků, které jsou v současné době běžně předepisovány. V tomto případě jde o konkrétní léčiva. Jejich primárním úkolem je léčit zcela odlišné problémy, ovšem dlouhodobé vedlejší účinky mohou vést k rozvoji cukrovky. Podle vědců ze Stanfordovy univerzity jde o lék na cholesterol pravastatin a antidepresivum paroxetin. Oba tyto léky jsou velmi oblíbené a hojně užívané.
Vědci zkoumali takřka bezbřehou databázi, kterou jim poskytl americký úřad pro kontrolu potravin a léků. A na základě těchto údajů našli výzkumníci souvislost mezi užíváním uvedených léků a cukrovkou. “Sami nás překvapilo, jak velké spojení tu mezi těmito léky a cukrovkou existuje,” uvádí Nicholas Tatonetti, který studii vedl.
Velmi oblíbené léky
Antidepresivum paroxetin je velmi oblíbené. Řadí se mezi selektivní inhibitory zpětného zachytávání serotoninu. Většinou ho lékaři předepisují na depresi, ale hojně také na panické ataky, úzkost či posttraumatický stresový syndrom. Dosud přitom platilo přesvědčení, že tento lék je velmi účinný a přitom má menší množství nežádoucích účinků než jiná léčiva.
Lék na vysoký cholesterol pravastatin je pro změnu oblíbeným způsobem, jak snižovat riziko kardiovaskulárních chorob v důsledku vysokého množství cholesterolu v krvi.
Z hlediska rozvoje cukrovky jsou přitom tyto léky nebezpečné zejména ve své kombinaci. Tedy pro lidi, kteří berou oba dva. Mohlo by se zdát, že takových bude jen velmi malé množství. Ve skutečnosti je to ale velmi častá kombinace. Například v USA je každý rok předepsána desítkám tisíc pacientů.
Foto: Shutterstock, zdroj: New Scientist