Nejpopulárnější lék na bolest poškozuje srdce. Lékaři varovali lidi před infarktem

Asi najdeme na světě jen velmi málo lidí, kteří by ve své domácí lékárničce neměli zásobu aspirinu. Tedy léku, který patří globálně mezi ty vůbec nejpoužívanější, a pokud jde o léčbu horečky či bolesti, je zřejmě nejoblíbenějším vůbec. Platí totiž, že lidé tento lék velmi dobře snáší a přitom mohou profitovat z jeho významných účinků.

Problém pro polovinu lidí

Některé vědecké studie se dokonce zaměřovaly na možnost preventivního užívání aspirinu v případě některých diagnóz. Jiní předtím zase varují, protože aspirin ředí krev, což může vyvolat krvácení, v extrémních případech i vnitřní, a navíc je velkou zátěží pro žaludek. Teď se navíc ukázalo, že může mít také další velmi nežádoucí účinek.

Časopis ESC Heart Failure, který vydává Evropská kardiologická společnost, publikoval výzkum, který upozorňuje na velkou problematičnost aspirinu pro poměrně významnou skupinu lidí. Jde o ty osoby, které už mají určité, byť poměrně malé riziko kardiovaskulární choroby.

Jde tedy zejména o jedince, které trápí vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka nebo obezita, ale třeba i ty, kteří kouří, což samo o sobě riziko zvyšuje. Když se podíváme na výskyt těchto stavů ve společnosti, zjistíme, že se to může týkat až poloviny populace. Stačí přitom jeden z těchto faktorů a už je pro vás užívání aspirinu spojeno s větším rizikem, které může onemocnění ve skutečnosti spustit.

Foto: Shutterstock

Vyšší pravděpodobnost selhání

Dokázali jsme potvrdit, že u lidí s minimálně jedním rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění, kteří užívají aspirin, existuje větší pravděpodobnost, že opravdu onemocní než u těch, kdo takový faktor také mají, ale aspirin neužívají,” vysvětlil vedoucí studie, doktor Blrim Mujaj, který působí na univerzitě v německém Freiburgu.

Výsledky této studie jsou přitom velmi průkazné. Vědci sledovali desítky tisíc pacientů a jejich data po dobu mnoha let. Ukázalo se, že riziko srdečního selhání je o 26 % vyšší u těch lidí, kteří aspirin brali. Pravděpodobnost přitom stoupá s množstvím užívaného aspirinu. Problém tedy mají především lidé, kteří ho berou dlouhodobě.

Ačkoliv jde pouze o jednu studii z řady, která bude vyžadovat ještě další potvrzení, lidé s nějakým rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění by každopádně užívání aspirinu měli probrat se svým lékařem.

Foto: Shutterstock, zdroj: ESC Heart Failure

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments