Hrozivá chyba, kterou při pití vody dělají skoro všichni. Lidé si tak likvidují zdraví

V málokteré zemi holdují lidé vodě z kohoutku takovým způsobem jako právě Češi. Zde je naprostým standardem běžně pít kohoutkovou vodu a nekupovat tu balenou. Jde mimo jiné o výsledek úspěšné marketingové kampaně vodáren, které lidi nabádaly, aby konzumovali právě tuto vodu. Nebylo třeba dlouhého přemlouvání. Vždyť taková voda je levnější, vždy dostupná a neprodukuje žádný odpad.

Kohoutková voda s výhradami

Bylo by to ale příliš krásné na to, aby to byla pravda bez jakýchkoliv dodatků. Často slýcháme, že je kohoutková voda zdravotně zcela nezávadná. Bohužel, tak jednoduché to není. Čas od času dochází k případům, kdy se lidé z této vody ve větším měřítku přiotráví, protože je kontaminovaná bakteriemi z potrubí. To totiž není zrovna v ideálním stavu, spíše naopak.

Aby ostatně bylo možné kohoutkovou vodu používat, musí projít náročným procesem filtrace a chlorizace. Právě chlor je ale dvojsečnou zbraní. Kromě toho, že funguje jako dezinfekce a brání kontaminaci, přináší mimo jiné také nepříjemnou pachuť kohoutkové vody. Už to samo o sobě z ní činí druhořadý produkt oproti vodě balené.

Bez chlorování vody se jen tak neobejdeme. Jde o dosud nejúčinnější a nejlevnější způsob, jak zajistit, aby byla voda nezávadná. Tedy přinejmenším z hlediska dnes platných standardů. Už se nicméně objevují studie o tom, že zrovna dlouhodobá konzumace chloru není pro lidské tělo zrovna prospěšná a může způsobovat například rakovinu tlustého střeva či konečníku. Hovoří se také o nádorech ledvin, močového měchýře, mozku nebo plic.

Foto: Shutterstock

Pijte jen odstátou vodu

Obhájci kohoutkové vody pochopitelně namítnou, že obsah chloru se drží pod maximálním povoleným množstvím, které může člověk přijmout za den. To je sice pravda, to ale nic nemění na tom, že chlor je chemikálie a prakticky nikdo nedokáže říct, jaký dopad bude mít na tělo, pokud někdo bude konzumovat chlorovanou vodu v několikalitrovém množství každý den po dobu mnoha let. Ostatně, pozor by si měly dávat zejména těhotné ženy nebo maminky u svých ratolestí, protože dlouhodobá konzumace chloru může negativně ovlivnit jejich vývoj.

Kohoutkové vody se nemusíte nutně vzdávat. Je však vhodné použít nějaký filtr. Případně ji nechte alespoň odstát. Většina lidí vypije vodu hned poté, co si ji natočí z kohoutku. To je ale chyba. Pokud ji necháte odstát alespoň jednu hodinu, množství chloru se významně sníží a tím se ho méně dostane do těla. Zároveň ale vodu nenechávejte odstávat příliš dlouho, protože tak se do ní mohou dostat různé mikroorganismy.

Foto: Shutterstock, zdroje: Longs EcowaterGovernment of CanadaDepartment of HealthSZU

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments