Nejpozdější věk u žen a mužů, kdy by měli mít dítě. Toto číslo je klíčové, nikdy ho nepřekračujte

V západních společnostech funguje jeden výrazný trend, který mnozí experti, ať už jsou to lékaři nebo demografové, nevidí zrovna rádi. Jde o to, že se prodlužuje věk, kdy mají lidé děti.

Je to dáno hned několika faktory. V první řadě umožnila antikoncepce ženám precizně plánovat těhotenství a pak i moderní medicína dovolila odkládat početí až do střední fáze života. Přitom dříve bylo zejména mateřství určeno velmi mladým ženám. Na druhé straně ale také platí, že nic se nedá natahovat donekonečna a biologické hodiny nejde tak docela ošálit, ať už u žen či u mužů.

Dokdy mohou mít muži děti

Jsou to ale právě muži, kteří mají přeci jen určité výhody. Jejich plodnost je totiž v průměru o pět let delší než u žen. Ještě ve věku 40 až 45 let může muž poměrně bez problémů počít dítě. Následně už ale tato schopnost významně klesá.

Ačkoliv se o tom příliš nemluví, propadá se i mužská plodnost. Rozdíl je v tom, že ženská plodnost je spojena s fyzickou přítomností vajíček, které jednoho dne už nejsou. Naopak u mužů jsou spermie produkovány dále, ale jejich kvalita už není optimální,” uvádí doktor Luciano Nardo. S touto kvalitou je bohužel spojeno i významně zvýšené riziko vývojových vad plodu.

Foto: Shutterstock

Optimální věk pro ženy

V případě žen je to přeci jen komplikovanější. “Ženy se rodí přibližně s 250 tisíci vajíčky a v průběhu svého života je postupně využívají. Nemají nic jiného, počet vajíček je dáno už při narození,” řekl Luciano Nardo.

Opět ale nejde jen o množství, ale také o kvalitu. Množství a kvalita vajíček se nazývá “ovariální rezerva”, která se zmenšuje v důsledku stárnutí, ale také externích faktorů, jako je kouření cigaret nebo třeba léčba rakoviny.

Plodnost žen se v průměru začne snižovat od 35. roku věku a u většiny žen dojde do 39. roku k neočekávanému výraznému poklesu, který víceméně zamezí možnosti přirozeně otěhotnět.

Foto: Shutterstock, zdroje: The Sun, Acog, BBC

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
Miroslav
1 rok

Jedna věc je počít a druhá je vychovat!! A to platí o každém věku. Ten kdo počne, nese obrovskou zodpovědnost!! Ostatní jsou je kecy. Stát by neměl být od toho aby vychovával a zajišťoval, jak si to rodiny , hlavně nepřízpůsobivých, představují!!

Iris
Iris
2 let

No, tohle je dost individuální a hraje roli celkové zdraví, duševní pohoda a taky genetika. Ne každá žena končí s reprodukcí ve 40 letech…
Je toho hodně a nedá se to takto paušalizovat.
Nemalou roli hraje i fakt, že lidé do 30 let, řeší bydlení a celkové zabezpečení rodiny – to není málo – je to odpovědnost, že děti nejen porodí, ale i vychovají a dají jim to, co je třeba – nejen hmotné zabezpečení, ale i vzdělání…
Tento článek se patrně opírá o jakési tabulky – což je dost zavádějící.

Zvoník
Zvoník
2 let

Plodnost u lidí je složitá otázka v tom, jestli je na této planetě Zemi stále přemnožovat obyvatelstvo, když větší počet lidí na planetě spěje k válkám, hladomoru a ekologickým katastrofám.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Zvoník

Máte pravdu, ale uvědomte si, že nejvíce se množí lidé na okraji společnosti – jak my to vnímáme.
Vždycky to tak bylo, je a bude – není šance to změnit, protože tzv. humanitární organizace se nesnaží změnit stav, ale snaží se pomoct přežít – jenže to je málo – pořád se totiž bude dít to, že lidé ve vyloučených oblastech budou rodit děti jako na běžícím páse a tyto organizace se budou snažit, aby tyto děti přežily – což je sice svým způsobem chvályhodné, ale problém přelidnění planety to neřeší…

Zvoník
Zvoník
2 let
Reply to  Iris

Všichni, kdo rodí děti ve velkém množství, by měli mít povinnost zařídit automaticky i jejich nucený úbytek, čímž by se zabránilo ekologické katastrofě na této planetě přemnožovánim lidí. – To by si lidé měli uvědomit!

Miroslav
Miroslav
1 rok
Reply to  Iris

Jj mate pravdu, homo sapiens ( myslici ) se mnohdy nechova ani jako zver, ktera se pri premnozeni ovsem muze zregulovat.