Nejrozšířenější olej způsobuje růst nádorů v těle. Je ale velmi složité se ho vyvarovat, poradíme jak

Tento olej je v potravinářství velmi oblíbený, protože je levný a nahrazuje výrazně dražší suroviny. Najdete ho například v pizze, čokoládě, zmrzlině nebo sušenkách. Přestože je vytrvale kritizován za neblahý vliv na životní prostředí i zdraví člověka, vyhnout se mu je takřka nemožné, protože je obsažen téměř ve všem. Podle některých odhadů jde o nejpoužívanější olej na celém světě. Jiné odhady ho pak dávají na druhé místo.

Nechvalně proslulý palmový olej má další škraloup

Podle nového výzkumu Institutu pro výzkum biomedicíny by palmový olej mohl být ještě škodlivější, než se dosud předpokládat. Nově je totiž v podezření, že je to právě on, kdo významně přispívá k šíření rakoviny v celém těle. V rámci studie provedené na myších bylo zjištěno, že mastná kyselina obsažená v palmovém oleji může podporovat mestastázování nádorových buněk kůže a pst. Tento jev byl pozorován i tehdy, kdy byly nádorové buňky před odstraněním vystaveny palmovému oleji jen na krátký čas.

V roce 2017 jsme publikovali studii, která naznačuje, že kyselina palmovitá koreluje se zvýšeným rizikem metastáz, ale neznali jsme přesný mechanismus, který je za to zodpovědný. V této studii podrobně popisujeme proces a odhalujeme zapojení faktoru paměťové kapacity metastáz a poukazujeme na terapeutický přístup k jeho zvrácení. Je to slibné,” uvedl profesor Aznar-Benitah.

Palmový olej patří k nejrozšířenějším olejům v potravinářském průmyslu, protože je levný. / Foto: Shutterstock

Výsledky jsou poměrně jasné

Aby vědci zjistili, jakým způsobem palmový olej podporuje metastázy, odebrali vzorky orálních a kožních nádorových buněk a vystavili je stravě bohaté na palmový olej. Tyto buňky pak transplantovali hlodavcům, aby mohli říct, zda zda strava změní jejich chování a přinutí je k tomu, aby snáze metastázovaly.

A skutečně konstatovali, že změny v buňkách vyvolané stravou je udělaly agresivnějšími a zvýšily jejich sklon k mestastázování. Alarmující přitom je, že i buňky, které působení palmového oleje byly vystaveny jen krátkou dobu, vykazovaly podobnou agresivitu. To naznačuje, že si buňky vyvinuly paměťový profil v důsledku působení tohoto nebezpečného oleje.

V rámci výzkumu nešlo o to, zda palmový olej způsobuje rakovinu, ale jakým způsobem přispívá k jejímu šíření. A zde byla zjištěna jasná souvislost. Vzhledem k tomu, že drtivá většina úmrtí na tuto nemoc je dána až metastázami, mohlo by jejich potlačení být velmi nápomocné.

Jak se palmovému oleji vyhnout?

Zdá se, že důkazy proti palmovému oleji jsou velmi přesvědčivé, ale sami vědci přiznávají, že bude potřeba dalších výzkumů a klinických zkoušek.

Pokud se budete chtít palmovému oleji vyhnout, vězte, že je to velmi obtížné. Jedinou spolehlivou cestou je snad maximální omezení konzumace průmyslově zpracovaných potravin, ve kterých bývá zhusta obsažen. Pokud byste se však spolehli pouze na informace uvedené na etiketách, zjistíte, že jsou mnohdy nedostatečné. Jak uvádí dTest, mnozí výrobci palmový olej na etiketách schovávají za označení rostlinný olej.

Seznam nejčastějších výrobků obsahujících palmový olej

  • Čokoládové výrobky, například lískooříšková pomazánka s kakaem Nutella
  • Roztíratelné směsné tuky – Rama, Flora, Bertolli a další
  • Cukrovinky a sušenky – Mars, Kofila, Banány v čokoládě, Studentská pečeť (Orion), čokolády Lindt a další
  • Cereálie – Cini Minis, Nesquik, Chocapic
  • Slané pochutiny, zejména chipsy
  • Mléčné výrobky a zmrzliny – jogurty Müller, zmrzliny Algida a další
  • Pečivo – čajové pečivo Penam, rolády Goldfein a další

Foto: Shutterstock, zdroje: IFL Science, dTest, Zoo Praha

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
2 let

O tom, že palmový olej zdraví neprospívá, se diskutuje již mnoho let a pokud jeho “diagnóza” spěje k výše uvedeným výsledkům a průmysl a především vlády toto ignorují, tak je zcela adekvátní toto nazvat vědomou a bezohlednou likvidací lidské populace a to pouze kvůli zvyšování zisků. Vypadá to, že návrat k domácí přípravě potravin je životně nutný. Umím velice dobře vařit a prakticky není jídlo, které bych nezvládl, včetně dětských jídel a tak je paradoxní, že vzhledem k tomu, že již žiji sám, tak vařit pro sebe je prostě nudné i časově náročné, tak jsem si již zvykl stravovat se… Číst vice »

Vladimír M
Vladimír M
2 let

Chodím pravidelně k diabetoožce a ta mi v žádném případě nezakazuje mléko (samozřejmě nikoliv plnotučné) ani běžné pečivo (samozřejmě nejlépe to tmavé). V životě nyní nenapadlo se podepsat pod tenhle článek.

Petr
Petr
2 let
Reply to  Vladimír M

Vlado,ty se ale podepsat neumis