Jak smažit jídlo zdravěji. Lidé se dopouštějí obrovské chyby, která zvyšuje riziko nádoru, varují profesionálové

Přestože drtivá většina lidí dobře ví, že smažená jídla nejsou pro zdraví ničím dobrým a naopak je možné je považovat za takzvané “tiché zabijáky”, málokdo se jich dokáže skutečně vzdát, což by bylo z hlediska jejich zdravotního stavu vůbec tou nejlepší možností. Pravdou totiž je, že smažení nebude nikdy zdravým způsobem přípravy jídel. Přesto se ale dá udělat něco, co sníží škodlivost smažení o stovky procent.

Smažená jídla jsou stále hitem české kuchyně

O tom, že smažená jídla se zejména v České republice těší obrovské oblibě, svědčí i jídelníčky takřka všech restaurací, kde na čelných místech najdete tradiční pokrmy, jako je smažený řízek či smažený sýr. Pochopitelně ideálně doplněné o smažené hranolky či krokety. Jakkoliv odborníci apelují na to, aby se lidé stravovali zdravěji, je to jako házet hrách na zeď. Tato jídla s největší pravděpodobností nikdy nevymizí. A tak je třeba jejich škodlivost alespoň omezovat či snižovat.

Smažení si obvykle vyžádá značné množství oleje a řada lidí má tu nehezkou tendenci na oleji šetřit. Problém je na světě. Spousta lidí skutečně použije ten samý olej, na kterém už se jednou smažilo, klidně podruhé, potřetí, nedejbože vícekrát. To je pochopitelně velká chyba. Radikálně tak roste produkce škodlivých látek, které jsou bohužel karcinogenní, tedy rakovinotvorné. Dochází k tomu nejčastěji tehdy, kdy máme větší množství masa na smažení, než se vejde na pánev. Další várka pak už putuje do přesmaženého oleje.

Olej na smažení je tedy zapotřebí v každém případě použít pouze jedenkrát a pak ho vylít. Při dlouhodobém používání se totiž oleje přesmaží, čímž vznikají látky, které přímo ohrožují zdraví člověka.

Foto: Shutterstock

Jaký olej na smažení?

Navzdory obecným domněnkám není jedno, jaký olej na smažení použijete. Pokud už holdujete tomuto nezdravému způsobu přípravy jídla, dělejte to alespoň tak, abyste redukovali dopady na své zdraví. Dá se říct, že v takovém případě volíte menší zlo.

Při dlouhodobém tepelném zahřívání, mezi které smažení patří, by se měly používat oleje, které jsou k tomu vhodné a které mají vyšší kouřový bod. Ideálně volte olej slunečnicový či řepkový. Vůbec nejlepší je potom smažit na sádle.

Naopak olivový olej se na smažení vůbec nehodí. Stejně tak olej kokosový, který v minulých letech prožíval velký boom, a to dokonce takový, že na něm lidé smažili. Ten se však ve skutečnosti hodí spíše do koupelny než do kuchyně.

Ale na závěr si zdůrazňujeme, že i když olej použijete jedenkrát nebo dáte dokonce přednost sádlu, stále platí, že byste se smažení měli maximálně vyhýbat. Když už, dopřejte si ho jednou za čas a podle výše uvedených pravidel.

Foto: Shutterstock, zdroj: All Recipes

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Ve Středomoří se smaží zásadně na olivovém oleji – asi jsou ti lidé tam úplně pitomí, že?
Kouřový bod
Olivový olej panenský 199 – 207
Slunečnicový olej nerafinovaný 107
Vepřové sádlo 188
Máslo nepřepuštěné 121
Máslo přepuštěné 149
Řepkový olej nerafinovaný 190