Obezita a rakovina ruku v ruce. Další důvod, proč zatočit s kilogramy

Obezita je hned po kouření nejčastější příčinou onemocnění rakovinou. Stojí za ní velké množství konzumovaných cukrů a tuků ve stravě a nedostatek pohybu. Jsou zde i další rizika. Jaká to jsou?

Možná se vám zdá, že si všechna nebezpečná a smrtelná onemocnění vybírají všechny hodné lidi a ty, co žijí poměrně zdravě. Naopak ti, co si rádi dopřávají, se dožívají vysokého věku. Podívejme se, zda to je opravdu tak. V ČR má víc jak polovina lidí nadváhu a pětina je dokonce obézní. Nadváhu má více než polovina mužů a méně než polovina žen. Obezita se zvyšuje i u dětí předškolního věku.

Obezita nahrává rakovině

Dlouhověkost lze opravdu do určité míry ovlivnit. Větší šanci mají ti, co dodržují zásady zdravého životního stylu. Rakovina a kardiovaskulární nemoci jsou nejčastější příčiny úmrtí. Sportovci oddaní zdravému životnímu stylu, kteří onemocní rakovinou, činí v celkovém počtu pacientů s rakovinou spíše ojedinělou výjimkou.

Zdravý životní styl

Dodržování zdravého životního stylu nemusí být zárukou dlouhověkosti, ale dá vám vyšší šanci. Příčinou vzniku rakoviny je na 2. místě obezita, která je příčinou poloviny některých typů rakoviny. Na tu se zaměřil výzkum Univerzity Trinity College v Dublinu, který souvislost dokazuje. Studie byla loni publikována v listopadovém čísle vědeckého časopisu Nature Immunology.

Obézní jsou i vaše buňky

Buňky v těle se nám ucpávají tukem a pak přestávají pracovat. To nahrává k tvorbě zhoubného nádoru. Buňky ze skupiny T-lymfocytů putují krevním řečištěm a umí vyhledat rakovinné buňky. Vyšlou k nim toxické proteiny a následně je zneškodní. Pokud jsou ucpané tukem, nemají šanci.

Čas zhubnout

Vědci pátrají po lécích, které obnoví schopnosti těchto přirozených buněk. Pomoci má sloučenina, která jim umí zablokovat ukládání tuku. Dalším způsobem, jak se tuku v buňkám i na těle zbavit, je zhubnout. Zaměřit se na vyváženou stravu s důrazem na rostlinné zdroje, dopřát si pravidelný pohyb, nekouřit, alkohol pít jen s mírou a chránit si kůži před spálením od slunce.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments