Česká spořitelna oznámila zvýšení poplatků. A to i za potvrzování transakcí

Velké banky v České republice se znovu pokoušejí zakousnout do chutného koláče jménem poplatky účtované klientům. Po dobu posledních deseti let se musely povážlivě uskromnit, jelikož tu měly velkou konkurenci v podobě mnoha malých bank. Ty ale postupně z trhu mizí, jelikož už tu máme takovou regulaci, že se jim podnikání nevyplácí, a tak raději své klienty odprodají velkému molochu.

Nepříjemný poplatek

Ten si je pochopitelně nekupuje jen z dobré vůle, aby jim pomohl, ale tuší, že do budoucna jim bude moci vnutit nepříliš výhodné, popřípadě zpoplatněné produkty. Typickým příkladem byl odkup oblíbené Equa Banky ze strany Raiffeisenbanky. Ačkoliv velká banka slibovala, že pro stovky tisíc klientů zůstane většina věcí při starém, reálně tomu tak nebylo.

Aktuálně přitom vidíme změnu trendu, kdy se poplatky snižovaly, a teď se naopak zvyšují. Jedním z těch nejvýraznějších je například platba za potvrzovací SMS. Tu zpoplatňují takřka všechny větší banky, zatímco u těch menších zůstává stále zdarma.

Další navýšení si teď pro své klienty připravila největší česká banka, kterou je Česká spořitelna. Od 26. ledna nebudou za potvrzovací SMS platit 2,50 Kč jako dosud (jakoby to nestačilo), ale rovnou 3,50 Kč. Nelze přitom vyloučit, že se tento absurdní poplatek bude dále zvyšovat. Ostatně, například Moneta už na potvrzovací zpráva napálila poplatek 5 Kč za jednu. V případě České spořitelny se zdražení týká také oblíbených informačních SMS, jež bývaly dříve zcela zdarma.

Platit v dnešní době mnohakorunové částky za obyčejnou SMS, to je hodně zvláštní. Jistě, banky za to operátorům něco platit musí, ovšem mají pochopitelně paušální smlouvy, v rámci kterých je jedna zpráva vyjde možná na pár haléřů.

Foto: Shutterstock

Všechno zdraží

Česká spořitelna i další banky v tomto ohledu nabízejí alternativu. Ovšem je třeba si k tomu nainstalovat mobilní aplikaci George, kterou budete platby potvrzovat. Problém je v tom, že řada lidí jednoduše nechce mít bankovnictví v mobilním telefonu, jelikož se obávají například jeho ztráty, případně bezpečnostního ohrožení. Banky je k tomu ale nutí. Nutno dodat, že senioři nad 70 let budou mít SMS nadále zdarma.

Ceník České spořitelny přitom za pár dní dozná dalších úprav. Prakticky všechny se nesou ve jménu výrazného zdražování, a to především těch služeb, které vyžadují nějaké součinnosti s pobočkou nebo tištění papíru.

Například výběr hotovosti na pobočce vás už nevyjde na 100 Kč jako dosud, nýbrž rovnou na 125 Kč. Takovou částku zaplatíte také za různé aktivity s bankéřem, případně tehdy, když budete vkládat na účet třetí osoby. Papírové výpisy, ať už jsou k účtu, kreditní kartě nebo hypotéce, nově vyjdou na 70 Kč namísto dosavadních 50 Kč.

Čtěte také: Ekonom České spořitelny si pustil pusu na špacír. To už je moc. Lidé okamžitě chtějí rušit účty u této banky

Česká spořitelna tedy zpoplatňuje především to, čím je zároveň výjimečná. Tedy širokou pobočkovou síť, jejíž udržování jistě stojí nemalé peníze a která podle některých odborníků, stejně jako u jiných bank, bude muset do budoucna doznat určité redukce.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
4 měsíců

Ano v Česku je povoleno vše dokonce i poplatky z poplatků. Aco chcete ,když náš geniální Premiér má za poradce vysoce postavenoubankovní pracovnici z RB . Všichni si tu dělají co chtějí za podpory naší vlády. Doma by si to dvolit nemohli junak by jim banky zrušili . Tady né ,tady stačí poplatky vyhlásit a už to jede.