V Česku je známý eshop, který vás obere o všechno. Nedáte si pozor, kliknete a přijdete o všechny úspory

Bohužel je nutné konstatovat, že v loňském roce velké množství Čechů přišlo doslova o veškeré úspory. Ne snad, že by je nějak špatně investovali, ale jednoduše jim zmizely z účtu poté, co udělali někde drobnou chybu, které si třeba ani nevšimli.

Známý obchod

Nejrůznější šíbři se zaměřili na Českou republiku, jelikož zjistili, že tuzemská populace je velmi zranitelná. Nemá s nejrůznějšími podvody takové zkušenosti, a tak není preventivně obezřetná. To se někdy může skutečně šeredně vymstít.

Kdyby člověk ztratil pár stovek nebo tisíc, asi nad tím mávne rukou. Jenže když vám vyberou doslova celý účet, je to obrovská rána, ze které se mnozí jen tak nevzpamatují.

Bohužel se teď objevil nový, a to velmi sofistikovaný způsob, jak se tyto organizované skupiny snaží z lidí vylákat peníze. Těžko se tomu věří, ale dokáží postavit dokonalé imitace známých eshopů. Koncem loňského roku udělali velmi věrnou kopii známého eshopu Alza.cz.

Kdo po kliknutí na nějakou reklamu náhodou na tomto obchodě skončil, pravděpodobně si ani nevšiml, že není na pravé Alze, nýbrž na pouhém klonu. Našel zde totiž veškeré zboží a vše bylo tak, jak se dalo očekávat. Jediným rozdílem byla adresa v adresním řádku, ovšem ten kontroluje jen málokdo, obzvlášť při návštěvě eshopů, a navíc třeba na mobilech už často není ani vidět.

Foto: Shutterstock

Údaje doslova odevzdali

Když člověk začal na takovém obchodu nakupovat, měli ho šibalové už doslova v hrsti. Pokud totiž chtěl transakci dokončit a zboží objednat, vyzvali ho pochopitelně, aby zaplatil. A drtivá většina lidí zvolila platbu kartou.

Co se tedy stalo? Tito nic netušící zákazníci doslova na stříbrném podnose odeslali údaje ke své kartě organizované skupině. To, že transakci zaplatili a zboží jim nikdy nedošlo, je pochopitelně to nejmenším. Podvodníci totiž okamžitě začali kartu zneužívat a vytahovat z účtů peníze.

Čtěte také: Vyluxují jeden bankovní účet za druhým. Šibalové objevili nový trik, kterým Čechům seberou všechny peníze, co mají v bance

V některých případech se bankám podařilo zasáhnout a transakce zablokovat, ovšem v řadě případů nikoliv. Poškozených je mnoho a někteří ztratili značnou část svých úspor. Nikdo jim je nenahradí, jelikož chybu udělali oni, jakkoliv do ní byli vmanipulováni.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments