Odboráři upozornili na potíže ve Škodě Auto

Nejvýznamnější česká společnost se potýká s výzvami, kterým ve své moderní historii lemované samými úspěchy dosud nečelila. Kromě toho, že v celém automobilovém sektoru probíhá ukvapená transformace ze spalovacích motorů na elektromobily, se teď Škoda Auto musí potýkat s jednou ránou za druhou.

Těžká situace

Začalo to problémy v dodavatelském řetězci, které způsobily nedostatek čipů do automobilů. Ačkoliv se to částečně zlepšilo, polovodiče pořád ještě nechodí v potřebném množství. Pak vypuknul konflikt, který uzavřel významný trh a způsobil další problémy se subdodávkami. Ke všemu výrazně zdražily energie, a aby toho nebylo málo, z nadějného trhu v podobě Číny se stal v poslední době debakl.

O důsledcích všech těchto problémů se teď píše v novém vydání Škodováckého odboráře. Spolu se zvolením staronového předsedy škodováckých odborů Jaromíra Povšíka totiž zaznělo, že blízká budoucnost nebude vůbec jednoduchá.

Podle odborářského předáka nastane doslova boj o pracovní místa a dokonce i zachování závodů v České republice. Jde zřejmě o narážku na nedávné veřejné informace o tom, že koncern Volkswagen zvažuje přesun výroby z Německa i ze střední Evropy tam, kde by měl zajištěné levnější energie.

Foto: Shutterstock

Obava o práci

Konkrétně zaznívá, že je tu riziko pro 12 400 pracovních míst, které mohou být v české Škodovce ztraceny. Další hrozba číhá na agenturní zaměstnance, kterých se dá zbavit snáze.

Obtížné období v rozhovoru pro server E15 připustil také šéf Škodovky, Klaus Zellmer. Podle něj má firma sice dostatek objednávek na první polovinu příštího roku, ovšem potom to může začít být skutečně náročné.

Největší česká automobilka navíc nepředstavuje žádnou velkou výjimku. Propouštění v příštím roce zvažuje až čtvrtina firem. Pokud by se to byť jen částečně naplnilo, znamenalo by to rapidní nárůst nezaměstnanosti a propad české ekonomiky.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Novák
Novák
1 rok

Síkela nás všechny zachrání. Prvně všechny dostat na dlažbu a potom se uvidí. Jak je vidět, první část plánu se mu nad očekávání daří.

Zouhy
Zouhy
1 rok

Fiala, všechny podrží.

Svoboda
Svoboda
1 rok

Bože, zase bláboly už těch poplašných zpráv nechte,akorát strašite lidi,kteří už jsou takhle vystresovaní z téhle 5ti demoliční vlády,jenom protože se ženete za senzací🤘

Martin
Martin
1 rok
Reply to  Svoboda

Bohužel ona je to realita ! Kdyby jsme zachovali ceny elektřiny a plynu a nejezdili provokovat na Tchaiwan tak by všechno frčelo tak jak má ! Stačil covid ale Vystrčil, Rychetský a fialovej marast musel udělat všechno proto aby ČR úplně vyplenili !

Roman
Roman
1 rok

SLÁVA UKRAJINĚ, CO OSLAVUJE NACISTICKÉ KOLABORANTY BANDEROVCE A DEBILNÍM SANKCÍM EU!

Radomír
1 rok

Žnè skončily ! 😂

Milan
Milan
1 rok
Reply to  Radomír

To je pravda, ale jen pro někoho. Že