Češi mají v pračce spoustu plísně. Existuje ale způsob, jak ji odstranit za 2 minuty

Plíseň v pračce není nic neobvyklého. Má ji mnoho domácností, pračka nepříjemně zapáchá a oblečení není dokonale vyprané. Naštěstí existuje snadné a dostupné řešení.

S octem opatrně

Pravdou je, že mezi nejčastější postupy, které jsou běžně doporučovány, patří použití jedlé sody a octa. Ně vždy je tato rada ale vhodná. Pokud se rozhodnete používat ocet, dělejte to s mírou, jinak si můžete nenávratně poškodit nejen gumové těsnění, ale i celou pračku.

Když už se rozhodnete tento způsob vyzkoušet, nasypte do bubnu dva hrnky jedlé sody do zásobníku nalijte ocet. Nastavte nejdelší program s nejvyšší teplotou a nechte ho proběhnout.

Bělidlo

Sice je to složitější způsob, ale funkční. Připravte si bělidlo a kompletně s ním pračku vyčistěte. Nezapomeňte na žádné zákoutí, těsnění, okolí dvířek. Poté, co pračku vyčistíte, si připravte starý zubní kartáček a s jeho pomocí bělidlo aplikujte. Nezapomeňte ani na zásobník na prací prášek a aviváž.

Foto: Shutterstock

Prevence

Nejdůležitější je prevence. Vznik plísní omezíte, pokud budete nechávat pračku pokaždé otevřenou, doku po doprání nevyschne, a to včetně zásobníku. Není ideální ani prát stále na nízké teploty – občas ji nastavte na 60 nebo 90 °. Současně si hlídejte tvrdost vody a regulujte ji – ať už běžnými změkčovači, nebo přírodními postupy.

Abyste zabránili usazeninám v pračce, dodržujte dávkování aviváže i pracích prostředků. Také pravidelně odstraňujte z těsnění zbytky kapesníčku a drobných předmětů, které občas zůstanou zapomenuté v oblečení.

Co může plíseň způsobit?

Kromě nepříjemného zápachu je plíseň nebezpečná tím, že produkuje mykotoxiny, které způsobují různá onemocnění. Jde o alergické reakce, podráždění pokožky a v některých případech i zažívací potíže.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments