Některé potraviny staví, jiné pořádně proženou. Jak se stravovat při průjmu a zácpě?

Některé potraviny vám pomohou nastavit správně životosprávu poté, co jste zažili nepříjemnosti se zažíváním. Co jíst?

První den průjmu

Průjem může být následkem virové nebo bakteriální infekce. Nebo jste prostě spořádali něco, co vám příliš neprospělo. Hned první den byste měli věnovat pozornost příjmu tekutin. Právě během úporných zažívacích potíží se naše tělo velmi rychle dehydratuje.

Po lžičkách zkuste první tekutiny. Klasický černý čaj s trochou cukru by vám mohl prospět. Snažte se také jíst, alespoň trochu. Obyčejné dětské piškoty možná nejsou právě ideální pro doplnění vlákniny nebo minerálů, v první den zažívacích potíží vám ale udělají dobrou službu.

Druhý den průjmu

Vaše tělo již začíná být oslabené trávicími potížemi. Nyní je nutné začít konzumovat potraviny, které vám dodají sílu a živiny. První, co pro sebe můžete udělat, je dát si po lžičkách rozvařenou rýži. Zkuste také malé kousky dušené mrkve.

Zastavit průjem vám pomůže i osvědčená kombinace ovoce – vytvořte si na jemném struhadle jablečné pyré s rozmačkaným banánem. Tato kombinace vám nejen zachutná, ale také se postará o zastavení potíží, které vás trápí.

Druhý den průjmu zkuste po lžičkách rozvařenou rýži s dušenou mrkví. / Foto: Shutterstock

Na zácpu jděte chytře

Se zácpou je to jiné. Není to problém, který by nám pokazil celý den. Stále ale víme, že se něco děje. Pokud vás začíná bolet břicho, je na čase jednat. Pokud tyto potíže pociťujete opakovaně, bude nutná změna jídelníčku. Více pijte a zařaďte do pitného režimu i minerálky s obsahem hořčíku.

Na zácpu je ideální zvýšit trvale ve stravě podíl vlákniny. Prospějí vám švestky, brokolice, zelenina, nebo třeba luštěniny. Na zácpu vám pomůže také vynikající ovesná kaše s kefírem.

Tyto potraviny působí projímavě

Když vás trápí zácpa, můžete si dopřát potraviny, které vám pomohou se vyprázdnit. Jako zaručený pomocník se doporučuje sklenice velmi teplé vody, kterou si dáte nalačno. Ovesná kaše je další potravina, která zabere téměř pokaždé. Mírně projímavé účinky mají i sušené nebo čerstvé švestky. Na některé osoby působí projímavě také hrnek silnější kávy, nebo i ovocná a zeleninová šťáva.

Dopřejte si vyrovnanou životosprávu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments