Některým důchodcům prudce vzroste důchod. Je ale potřeba udělat důležitou věc

Důchody v České republice nejenže jsou v současné podobě neudržitelné, a musí se proto kompletně překopat, ale také jsou nespravedlivé. V rámci chystané reformy, můžeme-li tomu tak říkat, proto nepřijdou pouze jednoduché škrty, ale také narovnávání nejrůznějších nerovností tak, aby byly penze vyrovnanější.

Dohodněte se

Pravdou totiž je, že zejména v posledních letech se mezi jednotlivými důchodce výrazně rozevřely nůžky. Zatímco jedni pobírají důchod sotva 11 tisíc korun, další už ho mají vysoko přes dvacet tisíc. A to je potom značný rozdíl, pokud jde o životní úroveň.

Jednu základní linku v rámci nerovnosti důchodů přitom lze vypozorovat velmi jednoduše. Jde o rozdělení na muže a ženy. Zatímco první jmenovaní mají obvykle ty vyšší důchody, ženy jsou na tom často i výrazně hůře. Může za to hned několik faktorů, přičemž tím nejdůležitějším je stále přetrvávající platová nerovnost a potom i skutečnost, že jsou to právě ženy, které se častěji starají o výchovu dětí, zatímco muži zůstávají v práci, což se jim potom pozitivně promítne do penze.

V rámci reformy by se přitom právě ženám měly důchody podstatně zvednout. Nebude to ale automaticky. Půjde o dohodu s druhým z partnerů, a to pouze v rámci manželství. Takový pár se bude moci dohodnout, že si spojí vyměřovací základ důchodů. V průběhu svého pracovního života tak budou platit pojištění na jeden balík a v konečném důsledku potom čerpat i velmi podobný důchod. Tento model však má být zatím dobrovolný, ovšem jde o značný krok kupředu.

Foto: Shutterstock

Výhody zůstanou

Nejde přitom o jedinou věc, která má zohlednit poněkud odlišné postavení žen ve společnosti, které pak vede k nespravedlivě nízkému důchodu. Podobnou úlohu sehrává také takzvané výchovné, kdy za každé vychované dítě náleží 500 korun, a to právě především ženy.

Ačkoliv se ještě před pár měsíci spekulovalo o tom, že se výchovné zruší, protože je to drahá záležitost, nakonec převládlo přesvědčení o tom, že jde o správnou věc, a to i v době, kdy není zrovna na rozdávání.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ivana
Ivana
14 dní

Jasně a rozdávat tady Ukrajincům 5000 Kč na osobu když mají tady práci to není moc!To si děláte asi srandu! Všude jinde v zemích by to nedostali!
A tady se vám jedná o 500 Kč za výchovné! To zůstává už rozum stát co tu se děje!

Josef
Josef
14 dní
Reply to  Ivana

Zustava mi rozum stat nad neschopnosti nekterych spoluobcanu! Nedokazete vstrebat ani minimum informaci, porad nejake dezinfo o ukrajincich a podobne chujoviny! Kdyz misto psani podobnych nesmyslu budete stejny cas venovat praci, stanou se z vas BOHACI!