Zemědělci otevírají jeden obchod za druhým. Je to nový řetězec! Lidové ceny a nevídaná kvalita, kašlete na Lidl s Kauflandem

Obchodní řetězce v České republice dlouhodobě těžily ze své skvělé pozice, ovšem nakonec to přepálily tak, že si proti sobě pobouřily velké množství zákazníků. Někteří už tam odmítají chodit nakupovat, protože cítí, že ceny nejsou nastaveny férově, obzvlášť když to porovnají se situací v Německu nebo Polsku.

Tohle hodně chybělo

Nespokojení ale nejsou pouze zákazníci, ale také dodavatelé do těchto obchodů, protože oni jsou škubáni z druhé strany. Řetězce tedy na jedné straně platí velmi nízké výkupní ceny a na straně druhé účtují nehorázné částky koncovým zákazníkům. To je pro ně pochopitelně skvělý model, ale dlouhodobě jen těžko udržitelný.

Nějakou dobu to takhle může fungovat, ovšem pak se začnou nespokojení ozývat. A to se teď děje z obou stran. Lidé vyjíždějí nakupovat za hranice, případně kupují prošlé zboží v nejlevnějších potravinách, a zemědělci si postupně budují svou síť obchodů.

Došlo jim totiž, že to jsou oni, kdo má skutečnou sílu. Oni produkují potraviny a bez nich by žádné obchody nebyly. Pokud je někdo tlačí do nesmyslných podmínek, je jen logické, že se zkrátka postaví na vlastní nohy.

Foto: Shutterstock

Rostou rychle

Velmi oblíbený obchod vznikl například v rámci zemědělského družstva Unčovice, kam se lidé sjíždí z širokého okolí. Všichni oslovení si nemohou vynachválit, jak kvalitní potraviny se zde prodávají. Takovou chuť prý ze zboží z obchodních řetězců nedostanou. A navíc nemusí platit ani tak vysoké ceny.

Podobný úspěch slaví také třeba Farma Kublák z Fryčovic, která si založila obchody Regio Potraviny, kde rovněž prodává širokou paletu zemědělských produktů a dalších potravin. V obou případech jde o obchody, kde seženete všechno potřebné.

Zdá se tedy, že nám tu zdola vzniká svého druhu nový obchodní řetězec. To je to nejlepší, co se mohlo přihodit. Zatím jde o nezávislé prodejny, ale rychle rostou. Do budoucna by se mohly spojit přinejmenším ve volné uskupení, které se bude profilovat na tom, že v Česku nabídne konečně potraviny špičkové kvality, a to za rozumnou cenu.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marsigoli
Marsigoli
11 dní

Prosím, kde jsou ty řetězce? Ráda bych tam nakupovala….

Eva
Eva
12 dní

Konečně moje přání někdo vyslyšel už dlouho se tu debatovalo proč si ti zemědělci neudělají své obchody a musí se krčit před kolosem jiných řetězců . Škoda že tu není seznam kde tyto obchody jsou kolik jich máme na Moravě ještě jsem nečetla. Kdo ví tak at napište .když budeme všichni nakupovat u našich zvítězíme nad jedy a touto zlou společností. Děkuji všem co ví kde ty obchody jsou a dají vědět

jiří
jiří
12 dní

Jen DO TOHO CHLAPCI,DRŽÍM PALCE

Pavla
Pavla
12 dní

Jen více takových. Jsem ročník, který ještě pamatuje kvalitní a chutné potraviny. A Československo bylo 100% potravinově nezávislé.

Luboš
Luboš
15 dní

Nechápu že už na to nepřišli dávno.

Josef
Josef
15 dní

Vasi kolegove psali o nevyhnutelnem padu na drzku a bide pro celou EU, tak nevim komu z vas mam verit?