Čechy už v Chorvatsku nechtějí. Budete mít štěstí, když vás tam vůbec pustí

Podle všeho je načase, aby si Češi začali hledat alternativní dovolenkové destinace, protože jejich jasná volba po mnoho desetiletí tak trochu přestává vypovídat službu. Chorvatsko je stále nejoblíbenějším místem pro trávení letní dovolené, ovšem důvodů spíše ubývá, než aby přibývali. Země se rychle mění a pro Čechy v ní přestává být místo.

Je toho moc

Zatímco ještě před desítkami let byli Češi vítanými hosty, kteří tvořili významnou část cestovního ruchu této země, dnešní situace je o poznání jiná. K Jadranu vyráží stále více západních turistů, zejména potom z Německa, kteří dokáží kasy hoteliérů a restauratérů naplnit o poznání lépe.

Vlastně se ani nelze divit tomu, že místní využili situace a ceny přizpůsobili poptávce, kterou navíc mnoho let posilovali třeba i Rusové, kteří byli v zemi hojnými hosty navzdory sankcím a problematické dopravě i v loňském roce.

Podle některých odborníků přerostl Chorvatům turismus přes hlavu, protože si dlouhodobě nelámali hlavu s jeho regulací. Brali jednoduše všechno, co přijelo a nezaobírali se tím, že je země v letních měsících doslova přeplněná, čemuž neodpovídá infrastruktura.

Foto: Shutterstock

Už to není pro každého

Teď se ale věci podle všeho mění. Patrné už je to i na vymáhání veřejného pořádku, kdy například potulování se v plavkách po městě bude tvrdě pokutováno, stejně jako popíjení alkoholu na veřejnosti. To jsou jasné zprávy pro “levné” turisty, aby raději zůstali doma.

Aby toho nebylo málo, chystá se i zákon pro omezení turismu. Ten se bude týkat patrně těch nejvytíženějších míst, kam se dost možná už jen tak nedostanete, pokud nebudete ochotni zaplatit velký balík. Omezí se zřejmě také ubytovací kapacity, ve které se měnily i běžné domy a byty, což pak způsobovalo problémy místním, protože nemohli najít bydlení.

Vše jednoduše směřuje k tomu, že si Chorvatsko bude chtít ponechat ty movitější turisty, zatímco ty ostatní bude mít tendenci osekávat. Pravdou je, že k tomu dochází takřka v každé obletované destinaci a mnohým potom nezbude, než si najít na dovolenou jiné místo a doufat, že mu ho turismus nějakou tu chvíli nezničí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
1 rok

Co ta hrubka, Stěpánková, ve tvém věku…

Jan milan
Jan milan
1 rok
Reply to  Petr

Gde?

Mirko
Mirko
1 rok

Prosím vás té kecy nechte pro sebe a svoji rodinu. Mám dům v Chorvatsku a jsem Chorvat a celý život mám jen Čechy ubitovany a jsem rád že jsou u mne. A že ji nechci nebo můj soused že ji nechce hhahaha kvůli tomu jste ke smíchou . Mi jsme rádi za každý pokoj a prosím vás prozkoumajte lib a potom ser…. na to,dekuju