Nekynutý koláč ze švestek. Už za pár minut přípravy může jít na stůl, jen se po něm zapráší

Letní ovocné dobroty bývají často spojeny s dlouhým a náročným pečením. Ale co když si můžete dopřát tu samou chuť bez zbytečného kynutí? Nekynutý švestkový koláč je rychlá alternativa, která vám dává příležitost vychutnat si něco skvělého s minimem práce.

Koláč z nekynutého těsta

Nekynuté těsto je snadno připravitelné a je oblíbenou volbou pro ty, kteří se chtějí vyvarovat časově náročného kynutí. Tradiční ovocné koláče vyžadují specifickou přípravu a kynutí, což může být pro mnoho lidí odrazující. Ale proč se vzdát té lahodné chuti, když je zde jednodušší cesta?

Jak na to?

Nekynutý švestkový koláč se začíná přípravou jednoho kilogramu švestek. Po pečlivém omytí je rozkrojíte a odstraníte z nich pecky. V hluboké míse pak smíchejte 160 gramů máslového krému s 2 vejci a 150 gramů moučkového cukru. Postupně přilévejte 300 ml mléka a přisypávejte 500 gramů polohrubé mouky, do které jste předtím přidali špetku soli a kypřicí prášek. Když máte těsto připravené, rozetřete jej na plech, který jste vymazali máslem a posypali moukou, a rovnoměrně na něj rozložte připravené švestky.

Foto: Shutterstock

Připravte si dokonalou drobenku

Aby byl koláč dokonale křupavý, zasypte jej drobenkou. Pro její přípravu smíchejte 140 gramů polohrubé mouky, 70 gramů cukru a 70 gramů máslového krému v chladném stavu. Míchejte rukama, abyste vytvořili hrudky, a pokládejte na koláč. Pečte v předehřáté troubě na 180°C po dobu 30 až 40 minut.

Drobenka není pouze dekorativním prvkem koláče. Je to tajný klíč k vytvoření dokonale křupavé a sladké vrchní vrstvy, která kontrastuje s měkkým těstem a šťavnatými švestkami. Drobenková vrstva působí jako ochranná bariéra, která zabraňuje tomu, aby šťáva ze švestek zvlhčila těsto a udržuje koláč chutný a vláčný zároveň.

Variace na drobenku

Chcete-li oživit tradiční recept, zkuste přidat skořici, kokos, mleté ořechy nebo strouhanku. Pro měkčí a nadýchanější drobenku zkuste přidat žloutek.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments