Rošt trouby se vyčistí úplně sám. Dejte ho do pytlíku a za chvíli bude jako nový

Naše kuchyně se bohužel sama neumyje. A čím častěji vaříme, tím častěji musíme tuto neoblíbenou činnost vykonávat. Proto jsme rádi za každý zlepšovák, který nám pomůže dopracovat se kýženého výsledku s minimem času. Tím lépe, pokud je tato časová úspora spojena i s úsporou námahy.

Jedním z míst, které je potřeba umývat častěji, je trouba. Bublající pečínky, omáčky, smažení řízků nebo zeleniny mají za následek její mastnotou olepený vnitřek, dvířka i napečený rošt.

A právě jeho čištění je zdlouhavý a nezábavný proces už proto, že nemyjeme větší rovnou plochu, ale kulaté tenké mřížky. Aspoň, že je možné ho vyndat ven.

Ve vaně horkou vodou

Často rošty myjeme shrbení nad vanou vyloženou starými ručníky, abychom nepoškrábali její povrch. Horkou vodou a saponátem se potom snažíme napečeniny z kovu odstranit.

Nedaří-li se to ani po delším odmáčení, můžeme rošty posypat jedlou sodou, polít octem a nechat proběhnout klasickou pěnivou reakci. Poté opět necháme rošty přes noc odmáčet v horké vodě a ráno by měla jít špína měkkým kartáčkem zlikvidovat.

V pytli s mycí tabletou

Zajímavou vychytávkou, která koluje po internetu, je k tomuto účelu využít pytle na odpadky.

Vytvořte si v misce roztok z jedlé sody, octa a tablety do myčky. Až se tableta rozpustí, nalijte obsah misky do pytle, vložte do něj rošt a pevně zavažte.

Uložte rošt do vodorovné polohy a nechte působit přes noc. V průběhu můžete pytel párkrát otočit dnem vzhůru. Ráno stačí rošt vyjmout, odstranit odmočené napečeniny hadříkem a vrátit do trouby.  

Foto: Shutterstock

Jak ještě vyžít tablety do myčky?

Například k vyčištění vašeho zašlého plastového a kovového zahradního nábytku. Jednoduše ho umyjte tabletou rozpuštěnou v horké vodě.

Také k odstranění olejových a ropných skvrn na vašich příjezdových cestách. Opět rozdrťte tabletu v horké vodě, vydrhněte postiženou oblast kartáčem, nechte 10 minut působit a spláchněte hadicí.

Do horké vody s rozpuštěnou mycí tabletou můžete ponořit i vaše šperky.

Z čalounění i oblečení vám tablety pomohou odstranit skvrny od kávy nebo červeného vína.

Pasta z tablet a trochy vody vyčistí vnitřek celé trouby i spáry mezi kachličkami. Tableta rozpuštěná ve vodě zase odvápní kávovar i sprchovou hlavici.

Mycí tableta položená do odtoku a zalitá horkou vodou odstraní z odpadních trubek nahromaděnou mastnotu. Také neutralizuje pach, vycházející z odpadu.

Poslouží k vyčištění záchodů vašich domácích mazlíčků. Zalijte je horkou vodou, rozpusťte v ní 2 – 3 tablety podle jejich velikosti a nechte 1 hodinu působit. Potom vydrhněte kartáčem a vysušte.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments