Němci se smějí, jak je v Česku draho. Máme třikrát vyšší plat, ale vaše předražené a ošizené potraviny bychom nekoupili

Mnozí se v dnešní nelehké době utěšují tím, že jde zkrátka o výjimečnou situaci, která se týká i dalších zemí. Také zde si lidé připlatí za energie nebo za jídlo. Jak se ale ukazuje, je to trochu jinak. Ano, zdražuje se všude po světě, ovšem Česká republika je jedním z “premiantů” v tempu zvyšování cen. Málokde rostou částky, které lidé musí vynakládat za zboží a služby, tak rychle. Obzvlášť když jejich kvalita často zaostává nebo se ještě zhoršuje.

Ceny jsou v Česku příliš vysoké

Výmluvné je porovnání se sousedním Německem. Návštěva místních supermarketů, zejména pak těch diskontních, jako je Aldi, Netto nebo Lidl, ukáže u většiny produktů ceny, na které jsme byli dlouhodobě zvyklí a které v tuzemsku platily ještě začátkem loňského roku. Také v Německu se potraviny zdražují, ale zdaleka ne tak rychle a navíc z podstatně nižší základny. Konkurence je zde navíc tak velká, že velká navýšení prostě nedovolí.

Do redakce nám svou zkušenost napsal také Marek, který už dvacet let žije a pracuje v Německu. “Ano, zdražovalo se tady, docela se to i mezi lidmi řeší, ale není to zase tak významné, obzvlášť při zdejších platech to málokdo doopravdy pocítí. Horší je to s cenou elektřiny a benzinu,” uvedl Marek.

Popsal také zážitky svých německých známých, kteří se nedávno vypravili do Prahy a nestačili se divit, jak je v Česku draho. “Jsou docela dobře situovaní, oba dohromady si za měsíc vydělají 200 tisíc v přepočtu, ale ceny v Praze je nemile překvapily. Nakupovali si přitom jídlo v supermarketu a divili se, jak to tady mohou lidé utáhnout, když vydělávají v průměru třikrát méně. Zaskočila je i kvalita výrobků, která je s tou německou nesrovnatelná,” líčí Marek zážitky známých.

Foto: Shutterstock

Překvapení při placení

Ti v Česku navštívili také kavárnu a za dvě kávy a dva zákusky dali necelých 500 Kč. “To by se jim v Berlíně nestalo. Tady stále seženete dortík za 2,50 euro, tedy něco přes 60 korun a za kávu si málokdo dovolí účtovat více než 2 eura, tedy 50 korun. Jsou tedy zvyklí za něco takového platit třeba 250 Kč i s dýškem. Tady dali dvojnásobek. A to ještě nebylo ani centrum,” napsal Marek.

Obecně prý v Německu platí, že do České republiky nikdo nakupovat nejezdí. Potraviny jsou zde považované za drahé a málo kvalitní. Oproti tomu do Polska jezdí Němci na nákupy velmi rádi. Poláci si totiž na kvalitu docela potrpí a v jejich obchodech lze nakoupit ještě levněji než v Německu.

Přidejte si nás, ať vám nic neunikne.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
Jana
1 rok

To je ukázka toho, jak si s námi EU, hlavně Německo vytírá prdel. Můžeme poděkovat vládě předchozí i nynější. Z ČR je kolonie bílých otroků, kteří jsou ochotni za pár supů vlézt do kdejake prdele.

Last edited 1 rok by Jana
Pavel
Pavel
1 rok

Různé pro nás krajně nevýhodné smlouvy a ujednání s Německem resp. EU nás posouvají do rolí užitečných blbů a otloukánků, kteří významně participují na budování německého blahobytu. Třeba kupujeme předražené emisní povolenky, které předtím skoupili němečtí spekulanti, též kupujeme enormně předražený plyn od Němců, kteří ho nakupují za hubičku od Ruska. A též nakupujeme z lipské burzy naši levnou elektřinu v řádech haléřů mnohonásobně předraženou. Němci s námi orají a naši politici s falší sobě vlastní se tváří tak, jako by bylo vše v pořádku. Fialova vláda je vládou lokajů, kteří plní požadavky darebáků ze zahraničí. Fialova vláda svojí (ne)činností… Číst vice »

Zaklad
Zaklad
1 rok
Reply to  Pavel

Protoze v nasi vlade jsou jen sami ko****,kteri veri cele EU,to,co jim nakecaji a oni z nas maji jen prdel.nic vivsechno koupi,co se ji rekne a oti nasi blbecci si mysli,jak nas maji radi.jsme jen odpad pro ne.

Lucie
Lucie
1 rok

No nevím, ale ti Němci, kteří tady vychvalujete, tak nedávno houfně vykupovali olej a díky tomu bylo bez slunečnicového oleje Domazlicke Penny 14 dní. Cena v Německu 5 euro, v Penny 45 korun.

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Lucie

Musím s Vámi souhlasit. Němci z pohraničí jezdí do Čech pro olej cukr mléko a mouku. Ve velkém zde nakupují,takže by mě zajímalo,kde bral autor informace 😅

Lukas
Lukas
1 rok

Mi jsme žili 15 let v Británii konkrétně v Glasgow a Aberdeenu a opravdu se to nedá srovnat. Byty 3 x levnější než v Praze nájmy levnější než v Praze a jídlo v supermarketu to byla úplně jiná kvalita. Platy jsme měli kolem 200k čistého měsíčně. V Praze manželce nabízeli práci za 35k měsíčně. Já tady podnikam a je vidět, že je tady chudoba a velke sociální rozdíly. Střední třída téměř neexistuje. Dobry plat v Praze je 50k hrubého a to je hrůza. Nedá se tady normálně vyžít ani se 100k čistého měsíčně. S tímto platem si muzete dovolit koupit… Číst vice »

Alena
Alena
1 rok

V Německu nakupuji ráda, kvalita zboží je všeobecně známá. Ovšem nyní jsme se vrátili z dovolené v Polsku a ceny jsou téměř u všeho nižší. Ptám se proč? Proč se někde vláda stará a tady nedělá vůbec nic? Velmi lituji mladé lidi, matky samozivitelky i důchodce. Slováci i Poláci nás předběhli, situace k pláči

Petr
Petr
1 rok

Hlavně, že naše ceny diktují sami Němci. Ať již ceny energií nebo otravin. A naši Babišobijci? Tiše šoupou nohama a svádí vše na Hrabiše za nadšeného jásání našich prodejných novinářů.

Luka
Luka
1 rok

Je to pravda. Ceny potravin jsou tam srovnatelné, něco lehce levnější a ceny nájmu jsou tam srovnatelné, některé lehce levnější. Přitom výplata je dvojnásobná.

Vladimír
Vladimír
1 rok

Nemám slov ….jen je mi líto rodin a matek s dětmi ,kterých vidím kolem sebe spousty narozených v dobách relativního ,, blahobytu,,který většina stejně nepoznala……

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Vladimír

Nejhorší je, že je to asi pravda – já bydlím na opačném konci republiky, tak nemůžu posoudit, jak se liší německé a naše potraviny, ale mám to kousek do Polska a tam je ten rozdíl značný – cena a kvalita někde jinde.
Nadává se na Poláky, že nám tady cpou svoje sajrajty – necpou – jen vyhoví našemu obchodníkovi, který si je u nich objedná – za sníženou kvalitu zaplatí méně a pak nám to tady se ziskem prodá…a nikdo to neřeší…

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Iris

Pravda pravdoucí.

Pavel
Pavel
1 rok

Včera jsem byl v Německu v Kauflandu. Kovářský chleba 1,16€, francouzské víno Merlot 2,66€, pivo plzeň 0,94€. Cerstva zelenina, okurky 0,6€/ks, ledovy salat 0,9€, 0,5kg minirajcata 1,6€. Natankoval jsem CNG na Aralce za 0,99€/kg a spokojeně odjel zpět do Nizozemí. Stejny nakup udelam za měsíc v ČR a věřím, ze bude výrazně dražší. Ale to bude asi tím, ze jste ve válce, jak rekl pan Fiala. Přeji hezký den z mírového Nizozemí.

Eva
Eva
1 rok
Reply to  Pavel

Až na to, ze nikto sa nesmeje. To je omyl.

Jiřina
Jiřina
1 rok

Jasně tato vláda nás chce zlikvidovat