Nemocná játra trpí potichu. Pokud pociťujete tyto bolesti, je to signál vašeho těla, že je zle

I bez konzumace velkého množství alkoholu může dojít k tukovému onemocnění jater. Při této chronické komplikaci se tuk hromadí v játrech. Onemocnění ale většinou nemívá žádné příznaky. S postupujícím stavem lze pociťovat 2 typy bolesti.

Nealkoholické tukové onemocnění jater – NAFLD a později nealkoholická steatohepatitida – NASH je potenciálně život ohrožující stav charakterizovaný hromaděním tuku v játrech. Na rozdíl od tukových onemocnění jater není příčinou hromadění tuků zvýšená konzumaci alkoholu, ale nezdravé stravovací návyky a obezita, jak je uvedeno na express.co.uk.

Jak nemoc postupuje  

Nealkoholické tukové onemocnění jater se považuje za velmi zhoubné. V počátečních stádiích se totiž obvykle neprojevují žádné příznaky. Většinou se na tuto nemoc přijde během provedených z jiného důvodu. Pak často dojde k rozvoji nealkoholické steatohepatitidy nebo fibrózy jater, což je závažnější forma nealkoholického tukového onemocnění jater.

Příčinou může být:

  • nadváha nebo obezita
  • inzulinová rezistence, kdy buňky nepřijímají cukr v reakci na hormon inzulín
  • vysoká hladina cukru v krvi – hyperglykémie, prediabetes či cukrovka 2. typu
  • vysoká hladina tuků v krvi, zejména triglyceridů

Příznaky nemoci

V posledních stádiích se mohou objevit symptomy, z nichž 2 mají určitou formu bolesti. Tlak, tah, pnutí, bodavá či tupá bolest v pravém horním rohu břicha nad pravou dolní stranou žeber může signalizovat tuto nemoc v pozdním stádiu. Dále pocity plnosti a střídání zácpy a průjmu, extrémní únava, hubnutí bez příčiny a slabost. Důležité je hubnout pohybem a cvičením. Pouhou dietou a rychlým hubnutím může dojít k poškození jater.

Diagnostika NAFLD

Nemoc se často diagnostikuje poté, co krevní test funkce jater, způsobí abnormální výsledek a další stavy jater, jako je třeba hepatitida, jsou vyloučeny. Stav může být zjištěn i během ultrazvukového vyšetření břicha. Při skenování se zvukové vlny používají k vytvoření obrazu vnitřní strany těla. U ztučnění jater se vyvine zánět, který vede k jizvení jater.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medicinenet

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
13 dní

za mládí jsem pila jen příležitostně od doby co se mě narodili děti mě alkohol nechutná a nepiji ho-přesto mám játra v nepořádku(?)

Antonín
Antonín
1 měsíc

No tak nevím, ze všech těch nezřízených konzumentů alkoholu které jsem znal nikdo nezemřel na problémy s játry. Kdyby to co se kolem toho píše byla pravda, Morava by již dávno byla vylidněná. Jistě, mohou se takové případy nepochybně vyskytnout, ale osobně si myslím, že ti pisatelé takových to hororových komentářů nebudou v pořádku po jiné stránce. Oni se totiž ty zde uvedené příznaky hodí skoro na každého a na onemocnění jater umírají i ti, kteří alkohol nekonzumují. Psát takové to články je naprostá blbost a táto tématika by měla být výhradně doménou lékařů. No a že je tolik onemocnění… Číst vice »

Radek
Radek
2 měsíců

Pro Michala a Julu: Náš prasedent velkomožný by to nevyřešil líp. Poté, co “odejde cukrovka” se chlastá dál, pak se změní psychika a pak už je to asi jedno. Před smrtí od takových lidí vím, že pociťují jen smutek a vzpomínky na dny, kdy to bylo ještě vše hezké…

Aster
Aster
16 dní
Reply to  Radek

Samozřejmě bez uražení Zemana by to nešlo. Havel byl rozežraný od chlastu a hulení ale byl to svatý kult. Když ho v krematoriu pekli, tak bouchnul že jim to vyčistilo komín.

Michal
Michal
3 měsíců

Stačí to bohatě přechlastat a je po problému.

Jula
Jula
3 měsíců
Reply to  Michal

Správně.Zrovna mě začalo nějak tlačit tam,co píšou.Jdu si dát lahváče