Zákečná fibromyalgie. Postihuje klouby a svaly

Fibromyalgie je poměrně zákeřné onemocnění, které je nebezpečné a zrádné právě tím, že se nápadně podobá naprosto běžným chorobám a zdravotním obtížím. Právě proto mnoho lidí kolikrát ani netuší, že se jich tento problém týká. Pakliže se ale fibromyalgie neřeší, může se negativně podepsat na osobním i pracovním životě člověka.

Fibromyalgie – co to je?

Fibromyalgie podle statistik postihuje 2-8 % populace po celém světě. Jedná se o onemocnění kloubů, svalů a vazivových tkání a častěji se projevuje u žen nežli u mužů. Potrápit může kohokoli napříč všemi věkovými kategoriemi.

Jak se projevuje?

Jak již bylo zmíněno na začátku dnešního článku: fibromyalgie se projevuje naprosto obyčejnými příznaky, které lidé často zaměňují za příznaky běžných chorob a zdravotních obtíží. Dále nutno dodat, že pacienti trpící tímto onemocněním mívají velké množství příznaků, které se ale pacient od pacienta liší.

Co patří mezi nejčastější příznaky tohoto záludného onemocnění?

  • únava
  • bolest hlavy
  • deprese
  • problémy s koncentrací

ÚNAVA
Kdo z nás někdy nebyl unavený? Ať už vlivem životního stylu nebo přepracování. V tomto případě je ale únava přetrvávající problém, který neodeznívá ani poté, co si dáte pořádného šlofíčka.

BOLEST HLAVY
I bolest hlavy je naprosto běžná věc, se kterou jsme se alespoň jedinkrát za život potýkali snad úplně všichni. Bolest hlavy rozhodně není nic příjemného, zvláště pak tehdy, kdy se opakuje a je hodně intenzivní.

DEPRESE
Pokud člověk trpí fibromyalgií, má problém se z něčeho radovat a mít dobrou náladu. Naopak u něho začínají převládat negativní myšlenky a sklony k depresím a pocitům úzkosti.

PROBLÉMY S KONCENTRACÍ
Pokud mluvíme o fibromyalgii, hovoří se v souvislosti s tímto problémem i o tzv. fibro mlze, což je stav, kdy se kolem mozku pacienta trpícího tímto zdravotním problémem vytvoří mentální mlha a ta mu brání se soustředit nebo si pamatovat věci. V důsledku toho pacienty zapomínají, pletou si jména.

DALŠÍ PŘÍZNAKY:

  • ranní ztuhlost
  • syndrom neklidných nohou
  • poruchy spánku
  • bolest celého těla
  • syndrom dráždivého tračníku

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments