Opravdu nejdou psí blechy na člověka?

Blecha psí nebo třeba kočičí je jiná než ta lidská neboli blecha obecná. Jak je to ale s psími blechami, opravdu na člověka nejdou? Pojďme se na to podívat.

Ve středověku byla blecha obecná a vešky nejrozšířenějším lidským parazitem. Blechy obecné způsobovaly nepříjemná kousnutí, patřily mezi přenašeče dýmějového moru neboli Černé smrti. Zlepšení hygienických podmínek od 19. století výskyt těchto parazitů eliminovalo. Blechy obecné se živí i krví psů, koček, prasat a dalších volně žijících savců. Mezi nejfrekventovanější u nás patří blechy psí, kočičí a také ptačí.

Psí blecha

Blecha psí i blecha kočičí patří u nás mezi nejrozšířenější druhy blech. Blechy psí si klidně pochutnají i na lidské krvi. Kočičí nebo ptačí blechy jsou ještě zákeřnější. Bleší kousnutí tak pochází především od kočičích a ptačích blech. Přeskakují z jednoho člověka na druhého. Blecha lidská je v současné době méně častá a častěji vás kousne právě blecha zvířecí. Nepohrdnou lidskou krví, i když zvířecím mazlíčkům dávají přednost.

Kde se vyskytuje blecha psí

Hnízda blech psích a kočičích tvoří kožíšek domácích mazlíčků, ale i skuliny a škvíry v pohovkách, postelích, křeslech, podlaze a obložení. Proto je nutné domácí mazlíčky pravidelně a poctivě kontrolovat, česat, koupat, vytírat a luxovat. Jejich pelíšky perte na 60 °C. Ve zvířecí srsti blechy prozradí drobná tmavá zrnka v podobě blešího trusu. I čistý pes si může blechu donést od sousedova psa nebo z parku. Až 70 % psů někdy mělo blechy. Pokud má pes blechy, neměl by s vámi spát v posteli ani ležet na sedačce v obýváku. Blechy se z nich totiž vyhání opravdu těžce a složitě.

Jak poznat kousnutí od blechy

Kousance mají podobu světle červených malých skvrn rozmístěných ve skupinách nebo v řadách. Při stisku se mění barva z červenorůžové na bílou. Skvrny jsou mírně vystouplé a mají průměr asi 1 cm. Štípnutí se objevují hlavně na zádech, na krku a na pažích. Kousnutí silně svědí nebo pálí. Štípance od štěnic jsou menší a mají černou tečku uprostřed. Bývá jich víc než kousanců od blech. Objevují se hlavně po noci na obnažených částech těla.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments