Nemocné srdce se projevuje na různých místech těla. Dává tak příležitost předejít infarktu

Lidské srdce funguje v těle jako pumpa. Pokud bije pravidelně a v optimální rychlosti, zůstává tělo zdravé a veškeré části těla jsou přirozeně zásobovány krví. Někdy ale tento orgán nefunguje tak, jak by měl a tělo vysílá jasné signály, které vás na to mají upozornit. Infarkt je jen následkem, a proto se mu snažte předcházet.

Otoky v různých částech těla

Nesprávně fungující srdce nemusí pumpovat krev tak, jak je třeba a některé části těla otékají. Řeč je především o nohách, rukách, ale i jiných částech těla, kde takový problém pocítíte jen jako těžkost. Všímejte si podobných signálů, a pokud některý z nich zpozorujete, kontaktujte svého lékaře.

Únava, slabost, mžitky před očima

Nemocné srdce nepoznáte podle bolesti na hrudi, ale problém se především projeví na celkovém zdraví. Pokud máte denně a pravidelně problémy s motáním hlavy, pocitem slabosti nebo se vám před očima zjevují mžitky, možná viníte jen špatný krevní tlak a řešíte situaci kávou nebo jiným kofeinovým nápojem, který vám pomáhá. Tímto způsobem ovšem nelze problém řešit dlouhodobě a vhodnější je se poradit s lékařem a zjistit, jak tlak srovnat přírodními metodami.

Foto: Shutterstock

Pozor na tichý infarkt

Převážně na televizních obrazovkách vždy sledujeme herce, jak se při infarktu ve filmu drží za hruď, padají na kolena a popisují pocity sevření. Pravdou ovšem je, že infarkt může probíhat i zcela nenápadně. Projeví se například jako bolest v zádech, některé z končetin a pacienti ji neřeší, jelikož si myslí, že se jedná o obyčejné namožení.

Dechové obtíže

Zpozorovali jste v posledních týdnech nebo měsících výrazně zhoršenou schopnost dýchání? Pokud nemůžete popadnout dech i při mírné námaze nebo často kašlete a obtíže ani po týdnu neustávají, zpozorněte. V takovém případě může být na vině nemocné srdce, jelikož se v plicích hromadí tekutina a ty pak nemohou správně pracovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments