Neobjevený zabiják virů? Běžná bylinka v kuchyni se může stát zbraní v boji s pandemií

Jde o malou nenápadnou plazivou rostlinu ze Středozemí. Kdysi byla velmi oblíbená hlavně v Egyptě, ale dnes si jí ochucuje jídlo celý svět. Tymián bere většina lidí především jako skvělý doplněk různých druhů masa či polévek. Jenže tato bylinka může promluvit i do boje s pandemií koronaviru.

Zatímco Egypťané používali tymián primárně na balzamovní mrtvých, ve starém Řecku se ustálilo spojení “voní jako tymián”. Římané potom objevili jeho chuťovou funkci a dopřávali si ho k tučným sýrům. Dnes už tymián najdete v každé domácnosti na světě, protože jeho chuť je nenahraditelná.

Zbraň proti respiračním chorobám

Lidé by však v žádném případě neměli podceňovat schopnosti tymiánu. Pravděpodobně jste to nevěděli, ale tato bylina se vyznačuje antivirovými, antibakteriálními a antiseptickými vlastnostmi. Dokáže zabíjet mikroby a zbavuje tělo toxických látek. Rovněž posiluje imunitní systém a pomáhá mu vybudovat si ochranu proti cizím mikroorganismům.

Tymián je také jedním z nejúčinnějších alternativních způsobů v léčbě respiračních infekcí. Dokáže plnit funkci účinné dezinfekce a můžete ho použít na bolesti v krku, když vás trápí nepříjemný kašel, astma, bronchitida, infekce hrudníku, krku či nosu.

Tymián v sobě skrývá nečekané účinky. / Foto: Shutterstock

Když už vás choroba přeci jen skolí, je možné tymián použít na léčbu nejen fyzické, ale také psychické slabosti. Je považován za velmi účinný prostředek proti depresi či chronické únavě.

Nejlepším způsobem, jak tymián při onemocnění užívat, je ve formě inhalací. V případě infekce v oblasti hrudní či nosu není od věci inhalovat tymiánový olej. Pokud bojujete s infekcí dutiny ústní a dásní, můžete si tímto olejem vyplachovat ústa. Pakliže vás trápí kašel, doporučuje se ho vdechovat v menším množství.

Kladivo na koronavirus?

Vzhledem k tomu, že je tymián tak účinný na virová onemocnění, vyvstává pochopitelně otázka, zda by nemohl pomoci i při léčbě koronavirové infekce. A podle prvních zjištění se zdá, že by skutečně účinkovat mohl. Agentura pro ochranu životního prostředí v USA (EPA) nedávno schválila novou zbraň pro boj s koronavirem. Jde o dezinfekční sprej, který obsahuje právě tymián. Je to přitom první dezinfekční prostředek s botanicky získanou účinnou látkou, který je schválený pro boj s virem na tvrdých površích.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.