Nepijte kávu z papírových kelímků. Vědci v nich našli nebezpečné látky způsobující rakovinu či ALS

Takzvané kávy s sebou neboli take-away jsou naprostým standardem na Západě a stále větší oblibu si získávají také u nás. Souvisí to se s zrychlujícím se způsobem života, kdy lidé často vyběhnou z bytu a cestou do práce do sebe vpraví potřebný kofein. Kromě toho, že uspěchanost sama o sobě zdraví zrovna neprospívá, je tu další faktor, proč byste si měli svou kávu na cestu dobře promyslet. Pokud si ji vychutnáváte z příjemných a snadno zahoditelných papírových kelímků, dostáváte do sebe kromě látek obsažených v kávě také nebezpečné částice, upozorňují vědci.

Desítky tisíc mikroplastů v jednom nápoji

Pokud si říkáte, co že může být na papírovém kelímku špatného, potom vězte, že navzdory ekologickým proklamacím se ještě nepodařilo vymyslet kelímek, který by byl skutečně jen papírový a jako takový zcela recyklovatelný. Z papíru je povrchová vrstva, která má za cíl lidi uklidnit, ať už z hlediska zdravotní nezávadnosti nebo právě ekologického cítění. Pravda je ale trochu jiná: vnitřní střena je pokrytá tenkou vrstvou plastu, díky které se kelímek pod vlivem teplého nápoje nerozmočí.

A právě v tom se skrývá problém. Pod vlivem horkého nápoje se z této vrstvy uvolňují mikroskopické plastové částice, které potom po tisících konzumujete spolu s kávou nebo čajem.

Vědci provedli poměrně jednoduchý test, jehož výsledky zveřejnili v časopise Journal of Hazardous Materials. Vzali si takové “papírové” kelímky, nalili do nich horkou vodu a nechali působit patnáct minut, protože právě to je čas, za který průměrný spotřebitel svou kávu vypije. Pak už stačilo jen podívat se na tekutinu pod mikroskopem. V jednom šálku o 100 ml našli průměrně 25 000 mikroplastů. To ale nebylo všechno. Překvapili je tu také stopy zinku, olova a chromu. Všechny tyto látky zjevně unikli z plastové části kelímku, který se tvářil jako papírový, ale ve skutečnosti obsahoval i těžké kovy.

Spouštěč zákeřných nemocí

Podle jedné z autorek studie Sudhy Goelové by člověk, který si dá tímto způsobem tři kávy za den, pozřel zároveň 75 000 mikročástic. Ty jsou lidským okem neviditelné, protože mají velikost mikronu a jsou tak 25krát menší než šířka vlasu.

Odborníci varují, že dlouhodobá konzumace nápojů z papírovo-plastových kelímků se negativně projeví na zdravotním stavu člověka. Mikročástice jsou totiž nosiči kontaminantů a toxických kovů. Zatím sice nebylo provedeno dostatečné množství studií, které by prokázaly skutečně negativní zdravotní efekt mikročástic, ale velká část vědců je o tom naprosto přesvědčena a považuje jen za otázku času, než se to potvrdí a používání těchto materiálů bude zakázáno.

Vědci mají za to, že mikročástice kontaminované těžkými kovy způsobují rakovinové bujení a mohou stát také za zákeřnou a neléčitelnou Amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), která v průběhu několika let zcela paralyzuje svaly člověka, až se nakonec udusí.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments