Nesprávné používání deodorantů zvyšuje riziko rakoviny nebo ALS

Hliník neboli aluminium je obsažen v jídle, lécích, baleních, nádobí, ale také v deodorantech. Ze všech těchto věcí se dostává do lidského těla. Je přitom dokázáno, že vyšší dávka hliníku představuje pro lidské tělo jed, a to hned několikanásobný. Zvyšuje riziko různých druhů rakoviny, zejména pak rakoviny prsu a negativně působí na nervový systém člověka. Ačkoliv to dosud nebylo přímo potvrzeno, řada odborníků má za to, že vyšší dávky hliníku stojí za neustále se zvětšujícím počtem pacientů s nemocemi jako je roztroušená skleróza nebo hrozivá a neléčitelná ALS (amyotrofická laterální skleróza).

Maximální bezpečná dávka hliníku

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) proto stanovil maximální možnou týdenní dávku hliníku v případě potravin. Ta dosahuje jednoho miligramu hliníku na jeden kilogram tělesné váhy. Vzhledem k tomu, že úřad předpokládá, že toto omezení běžný člověk vyčerpá jen běžnou konzumací potravin, je třeba se mít na pozoru před přípravky, kterými do těla dostáváme další porci hliníku. A tím nejvýznamnějším jsou deodoranty.

Kdo pravidelně na denní bázi používá deodoranty s příměsí hliníku, s velkou pravděpodobností překračuje bezpečnou týdenní dávku této látky. Ačkoliv to prakticky nikdo neví, EFSA sestavila soubor rad, jak používat deodoranty, abyste rizika spojená s hliníkem minimalizovali. Důležité je například nepoužívat deodoranty s aluminiem bezprostředně po holení.

Deodorant bez hliníku

Vůbec nejúčinnější je ale opatřit si deodorant, který hliník neobsahuje. To znamená podívat se na zadní stranu výrobku, a pokud je v seznamu použitých látek použito něco z tohoto seznamu: Aluminum Chloride, Aluminum Chlorohydrate, Aluminum Citrate, Potassium Alum, Ammonium Alum, raději přípravek opět odložit do regálu a vzít si jiný.

V minulosti se objevila řada studií, které prokazovaly souvislost mezi hliníkem a rakovinou prsu. Kosmetický průmysl pak kontroval svými studiemi, které došly k opačnému závěru. Ovšem i oficiální materiál, který vypracoval Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele (SCCS) při Evropské komisi, dává alespoň částečně za pravdu obavám z nadměrného využívání hliníku.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments