Nepřeháníte to s vitaminem D? Když je ho moc, ohlásí se příznakem na toaletě, upozornili lékaři

Zprávy o vitaminu D se na nás řítí doslova ze všech stran. Obvykle jde o nejrůznější doporučení, jak ho doplnit, protože je pravdou, že většina lidí ho má v zimních měsících, kdy příliš nesvítí slunce, nedostatek. Pak mají několik možností, jak jeho hladinu navýšit. Mohou sáhnout po potravinách, které ho obsahují, ovšem takové doplňování je během na delší trať. Další možností jsou volně prodejné doplňky stravy. A třetí potom léky na předpis.

Vitamin D je potřebný

Vzhledem k tomu, že je dnes internet plný informací o tom, jak moc je vitamin D prospěšný, volí mnozí radikální cestu a tuto látku do těla doplňují všemi možnými způsoby. To skutečně může být nějakou dobu pro tělo pozitivní, ovšem i zde platí, že všeho moc škodí. Vitamin D dokáže být tělu prospěšný jen v určitém množství, a jakmile je dlouhodobě překračováno, začne mu spíše škodit a ohrožovat vaše zdraví.

Zejména pokud budete brát příliš mnoho doplňků stravy s vitaminem D, nemusí to dopadnout dobře. Jak upozorňují odborníci, dětem od jednoho roka a dospělým stačí relativně nízká dávka v podobě 10 mikrogramů za den. Ta se dá doplnit i vhodnou stravou a není třeba kupovat vitaminy, které vám do těla dodají výrazně vyšší množství. Více než 100 mikrogramů za den už může tělo začít poškozovat.

Vitamin D má jednu prospěšnou funkci, která se však může nebezpečně zvrátit. Významně totiž pomáhá tělu absorbovat vápník z potravin. Jednoduše si to lze představit tak, že ho dokáže z jídla získat více. To je za standardních hladin vitaminu D skvělé, protože vápník tělo potřebuje například pro zdraví kostí a dalších orgánů.

Vitamin D lze velmi dobře doplnit i správně volenou stravou. / Foto: Shutterstock

Časté močení je varovným signálem

Jakmile ale začne být v těle vitaminu D příliš mnoho, rovněž absorpce vápníku tělem dramaticky vzroste. Kalcium se pak v těle začne akumulovat a organismus se začne dostávat do nebezpečného stavu známého jako hyperkalcemie.

Tu je důležité zachytit co možná nejdříve, protože jinak může způsobit skutečně závažné problémy. Jedním z prvních příznaků je podle informací britského zdravotního systému NHS výrazně vyšší potřeba močení. Vápník totiž zatěžuje ledviny.

Dalšími příznaky hyperkalcemie jsou zažívací problémy, jako je zvracení, závrať nebo bolest žaludku. Lidé předávkovaní vitaminem D se také cíti unavení, zmatení a mají velkou žízeň.

Problém je v tom, že pokud se do tohoto stavu dostanete, trvá velmi dlouho ho zvrátit zpět. Některé studie hovoří o tom, že pokud dlouhodobě stoupnou hladiny vápníku v těle, zabere přibližně rok, než se znovu normalizují. Pochopitelně ale jen tehdy, kdy vysadíte vitamin D.

Foto: Shutterstock, zdroje: NCBI, Acutecaretesting, NHS

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments