Než odejdete z domu, nechte před ním lžíci cukru. Je to velmi důležité

Včely. Hmyz, který většina z nás vnímá jako nepříjemný, avšak opak je pravdou. Včely jsou nepostradatelné a bohužel velmi ohrožené. Urbanizace, globální oteplování a používání pesticidů včelám znemožňuje jejich práci, což se negativně podepisuje nejen na snížení produkce výroby medu, ale také na úbytku biologické rozmanitosti. Pokud vyhubíme včely, budeme mít velký problém, protože opylují až třetinu pro nás potřebných rostlin, a navíc svět už nikdy nebude vypadat stejně.

Co nám včely dávají?

Propolis, mateří kašičku, včelí jed (dokáže zabíjet rakovinné buňky), včelí pyl, včelí chléb (fermentovaný pyl) a samozřejmě med a vosk. Med je dobrý nejen na oslazení pokrmů a nápojů, ale také pro naše zdraví. Už odpradávna pomáhal léčit respirační choroby, oční choroby, tuberkulózu, žloutenku, zácpu, ekzémy, vředy a rány. Včelí vosk byl dříve přidáván do hydroizolací a paliv, dnes se bez něj neobejde kosmetický a farmaceutický průmysl.

Jaký by byl život bez včel?

Pokud včely přestanou nebo nebudou stíhat opylovat, mohla by společnost přijít o ořechy, kávu, kakao, rajčata, jablka nebo mandle. A všechny léčivé účinky včelího medu, vosku, jedu a pylu by přišly také vniveč. Snížila by se biologická rozmanitost přírody a narušila se její rovnováha.

Foto: Shutterstock

Jak můžete pomoct?

Včely potřebují zvláště ve městech co nejvíce příležitostí k opylování, proto se například můžete vzdát svého snu o dokonalém anglickém trávníku a ponechat si na zahradě „plevel“, který včelám zachrání život. Žijete-li v paneláku, dejte si za okno květiny.

A v obdobích a v lokalitách, kde včely mají problém dostat se k přirozenému cukru v podobě nektaru, můžete nechat venku hromádku cukru mírně zalitého vodou. Včely na této dobrotě naberou energii a poletí dál zachraňovat a udržovat naši planetu.  

Foto: Shutterstock, zdroje: BBC, Beekeeping

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments