Nikdy nevylévejte vodu po vaření brambor. 5 věcí, se kterými vám pomůže

Oloupete brambory, uvaříte je a vodu z nich slijete do výlevky? Možná jste se tím zbavili jednoduchého prostředku, kterým snadno a levně můžete pomoci svému zdraví, ale také jím pečovat o domácnost. Voda z brambor není totiž vhodná pouze jako základ pro některé polévky, ale obsahuje látky, které pozitivně působí na naše tělo a mohou být i pomocníkem v domácnosti.

Proč voda z brambor?

Je známé, že brambory obsahují velké množství škrobu, který je během vaření vylučován do vodní lázně. Pyšní se ale také minerály a vitamíny, mezi jinými vitamínem C, draslíkem, fosforem, zinkem nebo vápníkem. Ty sice z důvodu vaření ztrácí na intenzitě, ale ve vodě zůstává určité množství obsaženo. Plánujete-li vodu dále používat, brambory nesolte.

Plevel nebo krásné květiny

Pokud se chcete na vašem chodníčku nebo zámkové dlažbě zbavit nepříjemného plevele, není nic jednoduššího než ho zalít právě bramborovou vodou. Musí být ale horká. Právě kombinace horka a vývaru z brambor plevel zaručeně odstraní. Chcete-li naopak podpořit růst rostlin, i zde najdete její uplatnění. Vyhněte se ale vařící vodě a nechte ji zchladnout. Rostliny tím získají nový impulz.

Lektvar na krásné vlasy

Rozzařte své vlasy pomocí levné a přírodní metody. Stačí si vytvořit bramborový kondicionér, který nanesete po umytí běžným šamponem. Jednoduchý recept se skládá ze slupek z pěti brambor, které vaříte ve vodě na mírném plameni. Jakmile změknou, propasírujte je přes sítko. Získáte tak pevnější strukturu připomínající kondicionér. Výsledný balzám vaše vlasy nejen rozjasní, ale také posílí.

Horká voda z brambor vám pomůže zbavit se nepříjemného plevele na chodníčku nebo zámkové dlažbě. / Foto: Shutterstock

Levný lék na paradontózu

I když je představa takové ústní vody dost složitá, účinek je překvapivý. Po každém čistění zubů stačí vypláchnout ústa tak, abyste se dostali do mezizubních prostor a k dásním. Při pravidelném používání snižujete riziko zánětu v ústech. Nezískáte sice svěží dech, ale případný zápach částečně neutralizujete.

Vyčistěte své stříbro

Že doma nemáte historický stříbrný servis nebo lžičky, o které je třeba se pravidelně starat? Nevadí. I stříbrné řetízky nebo prstýnky, které leží ve šperkovnici, vyžadují svou péči. Na jejich čistění je bramborová voda, kvůli obsahu škrobu, ideální. Namočte vatový tamponek do vychlazené vody a šperk s ním otírejte, postupně bude získávat našedlou barvu. Pokud je tampón již příliš špinavý a vy ještě nejste spokojení, postup opakujte.

Rychlý pomocník na špinavé prádlo

Máte malé dítě, které miluje běhání v dešti, nebo skákání do louží? Vodu z brambor si uchovejte v láhvi v chladu. Škrob z brambor dokáže odstranit právě skvrny od bláta, ale zbaví vás i některých skvrn od tuku. Ponořte vaše špinavé prádlo do této lázně a poté přeperte mýdlem nebo v pračce.

Foto: Shutterstock, zdroj: Truc mania

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments