Zbavte se nepříjemných rybenek. Babské rady, které skutečně zabírají

Jde o nepříjemný hmyz, který se zdržuje v tmavých a vlhkých koutech našich domácností. Nejsou přímo nebezpečné, ale rozhodně jsou hodně rychlé a patří mezi hmyz, který dokáže ničit domácnost. Problém nastává ve chvíli, kdy se vám doma přemnoží. Pak mohou poškodit například tapety, fotografie, nebo dokonce oblečení.

Proč se vyskytují právě u vás?

Opravdu to není proto, že by vaše domácnost byla extrémně špinavá. Rybenky vyhledávají především vlhká místa. Nejčastěji se vyskytují v koupelně nebo na toaletě. Mohou se ukrývat ale i v kuchyni nebo ve spíži. Je potřeba se jich zbavit co nejdřív, velmi rychle se totiž rozmnožují. Samička dokáže naklást velké množství vajíček. Navíc žijí déle než většina hmyzu, a to 2 až 8 let.

Jak se jich zbavit co nejrychleji?

Existuje několik možností, jak se rybenek zbavit. Můžete na ně nachystat past s potravou. Může zabrat bramborová past. Nastrouháte bramboru a umístíte ji na podložce do místa, kde se nejčastěji vyskytují. Ráno past i s rybenkami vynesete ven a máte po problémech. Na rybenky také existují speciální chemické pasti. Pokud se jim chcete vyhnout, můžete ještě vyzkoušet vůně. Velmi jim vadí vůně vanilky, cedru, citrusů nebo levandule. Pokropte některou ze zmíněných místa, kde se nejčastěji vyskytují a je šance, že se odstěhují.

Foto: Shutterstock

Existuje prevence?

Účinnou prevencí je udržovat domácnost v suchu. Také je potřeba pravidelně větrat. Problémem mohou být i koupelnové předložky, které bývají vlhké – ty je potřeba nechat pokaždé vyschnout. Otvory a škvíry ve zdech a dlaždičkách jsou také problematické. Pokud budete mít doma sucho a vše zaspárované, je vysoká šance, že se vaší domácnosti rybenky vyhnou. V nejhorším případě, pokud máte pocit, že u vás nastala skutečná invaze rybenek, vám nezbyde nic jiného, než se obrátit na profesionála – deratizéra.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Novák
Novák
2 let

Mi se vždy na jaře nastěhuje do záchodu pavouk, tak ho tam nechám hospodařit. Ten už se umí vypořádat s drobnou havěti.

honza
honza
2 let

rybenky jsou hezké a hodné a kdo je zabíjí je barbar. pokud doma nemám mokro jako v sauně tak se jejich počet drží na přijatelné úrovni. a to hlavní….není na ně alergie, nepřenášejí žádné nemoci a žerou roztoče. rybenka je dravec, který se živí pouze roztoči. co budete chtít zabíjet příště? včely?