Nová hrozba v České republice. Šibalové vysávají jeden bankovní účet za druhým, seberou vám celé úspory. Mají na to nový trik

Peníze v bankách jsou pochopitelně samy o sobě v bezpečí. A pokud už by se z pochybení samotné banky něco stalo, musela by vám vyplatit odškodnění z pojistky. Největším ohrožením pro vlastní finance jsou však lidé jako takoví.

Seberou vám peníze

Možná si říkáte, že vás by přeci nikdy nenapálili, protože si dáváte pozor a nenecháte se jen tak něčím zlákat. Je však nutné mít na paměti, že tito šibalové jsou dnes mohutnými organizovanými skupinami, které mají přesně dané postupy na to, jak vám vybílit účet s vaší asistencí.

Díky moderním technologiím vás dokáží zmást takovým způsobem, že jim v podstatě sami odevzdáte pomyslné klíče k vašemu bankovnímu účtu, se kterým si potom mohou dělat už úplně cokoliv. Naopak vy už s tím neuděláte vůbec nic a s velkou pravděpodobností přijdete o všechny peníze, které máte v bance uložené.

Volal mi pracovník, který se představil jako zaměstnanec Air Bank. Ověřila jsem si tedy telefonní číslo, a to skutečně souhlasilo s danou bankou. Pak mi řekl, že můj účet je pravděpodobně zneužitý a musím se do něj přihlásit pod zaslaným odkazem, aby se vše napravilo,” líčí jeden z typických příběhů oklamaná pětatřicetiletá paní Zuzana, o které rozhodně nelze říct, že by neuměla s počítačem nebo se nechala jen tak napálit. “V tu chvíli jsem měla velké obavy, a tak jsem to udělala. Stránka vypadala profesionálně, jako moje banka. Akorát jsem si nevšimla, že adresa je jiná. No a pak už mě měli v hrsti a provedli několik transakcí v desetitisícových částkách, o které jsem definitivně přišla.

Foto: Shutterstock

Banky se snaží bránit

Šlo tedy o typickou záležitost, která se dnes děje každý den a pokaždé se do toho někdo chytne, protože je to zkrátka až příliš profesionálně působící. Jak už bylo řečeno, podvodníci dokáží nasimulovat i číslo, ze kterého volají, a to tak, aby vypadalo, že vás kontaktují skutečně pracovníci banky. Přihlašovací stránka, kde jim v podstatě odevzdáte údaje, bývá potom přesnou kopií internetového bankovnictví vaší banky, tudíž si jen tak něčeho nevšimnete.

Čtěte také: Banky v Česku dělají zásadní změny. Češi přicházejí o spoustu peněz, musíte jednat

Banky se dnes snaží podobným případům předcházet, ale mají to těžké. Snaží se tedy alespoň kontrolovat větší odchozí částky, pokud mají určité podezření. Na to však šibalové opět zareagovali a dnes podle Petra Vosála z ČSOB vybírají účty postupně, a to v řádech stokorun až tisíců, aby si toho nevšimly jak bezpečnostní systémy banky, tak ani samotný klient.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Eva
Eva
6 měsíců

Už mi účet vybrali,teď už se neozvou, když celoživotní úspory jsou pryč! Šmejdi

Eva
Eva
6 měsíců

Šibalové ? 😠 zloději !!!

Alex
Alex
6 měsíců
Reply to  Eva

Přesně tak, zmrdi to jsou..prý šibalové …ti jsou leda tak ve školce

Jiří kuchta
Jiří kuchta
6 měsíců

Nechápu. Platbu na neznámý účet přece musím schválit mimo IB.