Nová mutace koronaviru je ještě horší než britská, tvrdí vědci. Je nakažlivější až o 50 % a očkování na ni nemusí platit

Nová mutace koronaviru, kterou odhalili v Jihoafrické republice, může představovat ještě podstatně větší problém než dnes tolik skloňovaná britská mutace. Ani kmen z JAR sice podle dostupných informací nezpůsobuje vyšší smrtnost ani závažnější průběh onemocnění, ale je podstatně nakažlivější. Oproti kmenům, které jsme tu měli dosud, může nakazit až o 50 % více lidí. To by znamenalo významně zrychlené šíření viru a ještě větší nápor na již tak přeplněné nemocnice. Pokud by se navíc potvrdilo podezření, že na ni nefungují protilátky získané z jiných mutací, představovalo by to obrovský problém pro probíhající vakcinaci.

Mutace z JAR dokáže získat dominanci

Jihoafrická republika s 57 miliony obyvatel zaznamenala už více než 1,3 milionů potvrzených nákaz. Podle expertů to ale ve skutečnosti bude několikanásobně vyšší číslo, protože se v zemi testuje méně než například v Evropě. Na Covid-19 tu zemřelo více než 37 tisíc lidí. Vědci potvrzují, že nová mutace koronaviru se tu již rozšířila dominantně a má tak za následek vysoká epidemiologická čísla. V průběhu druhé vlny epidemie se podle lékařky Waasily Jassatové sice zvýšil počet hospitalizovaných pacientů, ale nikoliv jejich úmrtnost.

Virologové jsou znepokojení, očkování nemusí fungovat

Zatím není zcela jasné, jakým způsobem budou před novou mutací koronaviru chránit současné vakcíny. Přesnou odpověď zatím vědci dát neumí. “Máme však důvod být znepokojení,” uvedl virolog Alex Sigal. Podle něj totiž protilátky v krvi po překonání covidu-19 z jarní vlny mnoho pacientů neochránily předtím, aby se nakazili znovu, tedy novou verzí koronaviru. Znamenalo by to, že koronavirus dokázal očkování obejít. Celosvětově by se tak rozšířila jeho mutace, na kterou vakcína neplatí.

Britská mutace se stejně jako jihoafrická šíří rychle. O to jsou obě nebezpečnější. U jihoafrické to navíc vypadá, že by mohla být rezistentní na očkování,” uvedl také český virolog Jiří Černý pro idnes.cz.

Jihoafrická mutace koronaviru je jednou z nových variant viru Sars-CoV-2, o kterých se v poslední době hodně mluví. Další pocházejí například z Velké Británie nebo Brazílie.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments