Nový scanner spermií zlepší šance při IVF. Současný spermiogram je zabije!

umělé oplodnění

Vědci na univerzitě v Sheffieldu vyvinuli novou metodu identifikací nejlepších spermií k umělému oplodnění, známému také jako IVF. Přístroj, který zjednodušeně řečeno funguje jako “radar na spermie” zvyšuje šanci mužů s poruchou plodnosti stát se otci.

10palcový přístroj používá metodu spektroskopie s vysokou magnetickou rezonancí k prozkoumání živých spermií. Díky tomu mohou odhalit spermie, které jsou pro umělé oplodnění nejvhodnější, a ty pak následně použít.

Dnes se přitom obvykle postupuje jinak. V laboratoři centra asistované reprodukce vezmou skupinu spermií, u kterých otestují základní vlastnosti, ty pak vyhodí a vezmou další várku, jíž pak použijí k samotnému IVF. Důvodem je to, že testy v rámci spermiogramu spermie obvykle zabijí a tyto otestované spermie pak nemohou být použity pro umělé oplodnění. Další skupina přitom už nemusí být tak kvalitní a šance na úspěch se snižují.

Nový přístroj funguje jinak. Používá silné magnety a funguje jako radar tím, že vysílá energetické pulsy do spermií a naslouchá ozvěně. Nízkoenergetické pulsy přitom spermie nepoškozují, a tyto tak mohou být použity na IVF.

Obrovský příslib do budoucna

Výsledek je naprosto ohromující. Vědci mohou rozlišit skupiny dobrých a špatných spermií a následně použit pouze ty vhodné. Nyní zbývá pouze metodu otestovat takříkajíc v běžném provozu. Výzkumnící se pokusí potvrdit, že jimi nalezené spermie jsou v umělém oplodnění úspěšnější než spermie nalezené dosud používanými metodami. Za tímto účelem bude proveden rozsáhlý klinický výzkum.

V procesu IVF jsou dnes lékaři schopní nalézt nejlepší možné vajíčko ženy, ale z hlediska kvality spermií byli dosud velmi omezení. Počty neplodných párů neustále stoupají a je dokázáno, že na neplodnosti se muži a ženy podílí půl na půl.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments