Nebezpečná zelenina a ovoce. Jak z nich odstranit škodlivé pesticidy?

mytí ovoce

Pesticidy jsou novodobým prokletím, se kterým se musíme vypořádat, pokud si chceme pochutnat na zelenině a ovoci. Ty naopak potřebujeme, protože jsou zdravé. Jenže v případě, že bychom se nevěnovali jejich správnému mytí, mohli bychom si zadělat na ještě větší problémy, než kdybychom ovoce a zeleninu vůbec nejedli. Jak se tedy zbavit pesticidů a další chemie? Když pomineme možnost kupovat zboží od osvědčených farmářů, kteří pesticidy nepoužívají, zbývá nám už jenom to mytí.

Z reklamy se dozvíte, jaké všechny přípravky a mycí prostředky potřebujete. Pravdou ale je, že to je také chemie a navíc jsou zbytečné. Slibujeme, že vám bude stačit voda. Ano, obyčejná voda z kohoutku.

Jak správně mýt ovoce a zeleninu

Nejlepším způsobem, jak z povrchu ovoce a zeleniny dostat bakterie, je jejich umytí v tekoucí vodě, která nemá méně než 10 stupňů celsia. Rozhodně nepotřebujete napouštět dřez. Pouze rychle omyjte nečistoty a povrchové bakterie.

Na co nezapomenout! Pesticidy jste sice z ovoce a zeleniny vodou odstranili, ale jídlo byste si mohli znovu pošpinit jeho zpracováním. Proto před přípravou očistěte prkénka, nože či kuchyňskou linku. Před přípravou pokrmů si také důkladně umyjte ruce vodou a mýdlem.

Obecně ovoce a zeleninu neskladujte příliš dlouho, a už vůbec ne poté, co je umyjete. Toto je třeba provést těsně před jejich konzumací.

Důkladný způsob – ocet a voda

Úvodem jsme si řekli, že vám bude stačit tekoucí voda. A je to pravda. Drtivou většinu chemikálií a nečistot voda dokáže smýt. Je tu ale ještě jeden, skutečně neprůstřelný způsob, který mohou používat lidé se sníženou imunitou nebo všichni ti, kdo chtějí konzumovat ovoce a zeleninu čistou na stodeset procent. Kromě vody budete potřebovat ještě ocet. Tyto dvě ingredience pak namícháte v poměru 90:10 ve prospěch vody ve dřezu. V této lázni potom necháte zeleninu a ovoce vylouhovat po dobu 15 minut. Před i po této proceduře je nutné ještě umytí v tekoucí vodě.

Namáčení plodů v octové vodě částečně pomůže dostat z ovoce a zeleniny i pesticidy, které se dostaly pod slupku. Čím tlustší přitom slupka je, tím méně pesticidů jí pronikne. Bohužel nejnáchylnější jsou jablka, která mají slupku tenkou. Jistým řešením může být zbavit jablka slupky i s malou částí dužiny pod ní. Problém je v tom, že v jablečné slupky jsou vůbec nejzdravější částí tohoto ovoce, protože obsahují spoustu antioxidantů.

Jak správně omýt jednotlivé typy ovoce a zeleniny?

Bobule a hrozny

Jemně opláchněte pod studenou tekoucí vodou. Nenechávejte bobule dlouho ve vodě, protože je to může zničit. Před konzumací je proberte a vytřiďte plesnivé a příliš měkké kousky. Zabráníte tak šíření mikroorganismů.

Jablka a další pevné plody

Umyjte a dostatečně vydrhněte, abyste jablka zbavili všech voskových konzervantů.

Bylinky

Namočte bylinky v míse se studenou vodou a následně s nimi zatočte. Pak je vysušte papírovým ubrouskem.

Houby

Použijte jemný kartáč k vydrhnutí ve studené vodě. Vlhkým papírovým ubrouskem zbavte houby nečistot.

Broskve a další měkké plody

Jemně omyjte broskve v tekoucí vodě a vysušte papírovým ubrouskem.

Melouny a pomeranče

Důležité je mýt také ovoce, jehož slupku nekonzumujeme. Typicky melouny a pomeranče. Pokud tak neučiníme, riskujeme, že se bakterie dostanou dovnitř.

Mrkev a kořenová zelenina

Na tvrdou zeleninu jako je mrkev nebo brambory použijte kartáč. Nezapomeňte ho pak také očistit.

Listová zelenina

Zbavte se nahnilých listů a zbylé naložte na deset minut do roztoku vody a octa. Následně 30 až 60 vteřin proplachujte pod studenou tekoucí vodou.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Štěpánková
Štěpánková
2 let

Ano je to tak. Již před 60ti lety se takto čistily lišky. Nejdříve od jehličí a větších nečistot a pak se “vypraly” v hrnci ve studené vodě. Odkapaly v cedníku a dále se upravily.

xena
xena
2 let

houby omývat ve vodě? se autorka zbláznila! houby se zásadně jen ošistí SUCHÝM štětečkěm!!!!