Ženě diagnostikovali dva nádory s metastázemi, byla to ale jen tasemnice

lékař

Těžko uvěřitelný případ se přihodil 38leté Češce. Při ultrazvukové prohlídce jí lékaři sdělili nepříjemnou zprávu: v játrech vám rostou dva nádory. Jeden měl mít 13×10 centimetrů, druhý o něco méně. Žena pak na jedné z pražských klinik podstoupila další vyšetření. Lékaři jí poslali na magnetickou rezonanci i CT a odebrali kousek tkáně na analýzu. Vše se zdálo být nad slunce jasné – jde o zhoubné nádory, takzvané karcinomy žlučových cest. S touto diagnózou byla žena poslána na chirurgické oddělení Ústřední vojenské nemocnice.

Metastáze na plicích

V nemocnici se žena podrobila dalším vyšetřením, mimo jiné CT hrudního koše. A obdržela další zlou zprávu. Lékaři objevily na plicích dva malé uzlíky a domnívali se, že jde o metastázy. O několik týdnů později došlo na operaci, kde tým specialistů nejprve odstranil nálezy na plicích. Odebraná tkáň se na rozboru ukázala jako odumřelá, nebylo však s jistotou možné určit, zda šlo o zhoubné nádory.

V dalším měsíci následovala nová operace, při které lékaři ženě odebrali část jater postiženou nádory. Patologové opět informovali, že tkáň je odumřelá. Ale navíc viděli něco, co je velmi překvapilo. Odebraná část jater byla posetá dírami různé velikosti. Příčinu je tedy třeba hledat jinde než u nádoru žlučových cest.

Další testy ukázaly, že pacientka netrpí rakovinou, ale že její játra napadli paraziti. Šlo o larvy tasemnice (Echinococcus multilocularis), které způsobily takzvanou echinokokózu.

Pacientka dostala antiparazitickou léčbu, která měla zahubit případné další larvy v těle. Po operaci se zotavuje dobře a lékařský tým konstatoval, že 15 měsíců po zásahu nemá v těle žádné parazity. Jako správné se přitom ukázalo odebrání odumřelé části játra, byť to bylo učiněno pod chybnou diagnózou.

Tasemnice se do lidí dostává omylem

Typickými hostiteli tasemnice jsou lišky a psy, v menší míře také kočky. Člověk je takzvaným chybným hostitelem. Larvy se v lidském těle sice mohou usadit, nerozvíjí se zde ale správně. Přesto mohou napáchat velké škody, jako v případě zmíněné pacientky. Neléčená může echinokokóza skončit až smrtí.

Lidi se mohou tasemnicí nakazit při kontaktu se zvířaty, která vylučují červí vajíčka, jež mohou uvíznout i v jejich srsti. Vajíčka se do těla dostanou polknutím. Nakazit se tak lze i z kontaminované půdy či zeleniny.

Ve střevě se z vajíček vylíhnou larvy a většinou pak pokračují do jater. Tato cesta trvá velmi dlouho, může to být 10 až 15 let.

 

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef Čáp
Josef Čáp
2 let

Čeština tu dostala na frak a to by se nemělo novináři stávat. Může jít o překlepy a tak snad bude autor pozornější a 2 chyby s ypsilonem napraví. Po dalších jsem nepátral, nejsem korektorem. 🙂

Monika Pochylá Frank
Monika Pochylá Frank
2 let

Pomiňme češtinu. Odúmrť tkáně je nekróza a tělo se s ní vyrovnaná, pokud nepřekočí reparační schopnost dané tkáně až po definitivní sekundární kalcifikaci – což zde jistě nebylo. Provést radikální operaci pro de facto biopsii jater, kterou lze provést tenkou jehlou a tento postup označit za správny, může opravdu jen zcela nevzdělaný novinář, nebo známý novinář diagnostického a operačního týmu, který se tento postup ex post snaží označit za přínosný. Ne zbytečně v Teorii nevzdělanosti autor označuje “neznalost” za “novinářskou znalost”. Ale to je jen hloupý profesor z univerzity v Heidelbergu (to je to místo, kde odešla většina vyučujících z… Číst vice »

Národní prudič
Národní prudič
2 let

Jo, naše zdravotnictví. Mě diagnostikovali rakovinu plic, půl roku mě s tím nechali žít a pak mi řekli, že se zmýlili. Měl jsem chuť je tam postřílet.

ru67
ru67
2 let

“…v odumřelé části játra…”
Ať žije Mireček. 🙂 “To je játro! “