Nutrichondrie je posedlost vlastní stravou. Umí velmi znepříjemnit život

Slyšeli jste už někdy o nutrichondrii? Pokud vás zajímá, o co se jedná a zda nutrichondrií náhodou netrpíte i vy, přečtete si náš dnešní článek.

Co je to nutrichondrie

Nutrichondrii můžeme nazývat chorobou moderní doby. Jedná se posedlost vlastní stravou a náchylnost k samodiagnostikování příznaků údajné alergie či nesnášenlivosti určitých potravin. Tento fenomén je viděn denně ve všech obchodech i na jídelních stolech. Jen v roce 2017 stoupl počet těchto lidí o více než 40 %. Ještě nikdy nebyly stravovací návyky tak vybíravé a konkrétní.

Jídlo jako trend

V dnešní době je i díky internetu a sociálním sítím jídlo určitým trendem. Kdejaká celebrita trpí nějakou alergií nebo nesnášenlivostí a na základě toho si poté upraví jídelníček. Své závěry většinou zveřejní v rámci speciální diety, kterou svým jménem propagují a lidé je na sobě zkouší bez jakéhokoliv diagnostikování odborníkem. Je však nutné si uvědomit velké riziko nutričních deficitů, které způsobuje vyřazení určité potraviny z jídelníčku. Nehledě na to, že mohou dokonce poškodit zdraví člověka. Ovšem dnes by bylo divné nestravovat se dle nějaké diety nebo bez omezení určitých potravin, takže tomuto trendu podléhá většina zejména mladých lidí.

Nová porucha příjmu potravy

Vyřazování určitých potravin z vašeho jídelníčku je odborníky posuzováno již jako nová porucha příjmu potravy. Nejčastěji lidé vyřazují lepek, což je ovšem zcela zbytečné, pokud netrpí celiakií. Bezlepková dieta je pouhým stylem stravování, kdy masová propagace navozuje lidem myšlenky toho, že bezlepková strava se rovná zdravá strava. Další věcí je nesnášenlivost mléka. Alergie na bílkovinu kravského mléka je velmi častá v dětském věku, v dospělosti lidi trápí spíše laktózová intolerance. Velmi často ovšem lidé přejdou na sójové výrobky, protože jsou právě v módě.

Každý z nás má jen jedno tělo a měl by pečlivě zvážit, jak se k němu bude chovat a bez závažných zdravotních důvodů by neměl ze svého jídelníčku nic vyřazovat.

Autor: Romana Hašková

Externí autorka serveru AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments