České obchody lidi doslova odírají. Tak drahé potraviny nemá nikdo. Musí přijít zásah

Namísto toho, aby se celá společnost v těchto složitých dobách semknula a táhla za jeden provaz, snaží se někteří současné situace využít ve svůj prospěch. Stále více indicií přitom ukazuje, že jsou to zejména zahraniční obchodní řetězce, které využily neustálých zpráv o tom, jaká je inflace, a ceny potravin a dalšího zboží nadsadily mnohem výraznějším způsobem, než musely.

Češi jsou doslova oholení

Na této věci se v debatě televize Prima shodli ekonomové Jana Matesová s Lukášem Kovandou. Podle Matesové by se stát měl na působení obchodních řetězců podívat blíže. Je třeba se zaměřit na zneužívání tržní síly, které u těchto obchodů pravděpodobně probíhá.

Češi jsou tady holeni jako ovečky. Je to věc, která se táhne léta. Lidé si to nechávají líbit, smíří se s tou vyšší cenou, pořád mají pocit, že to musí zaplatit,” uvedl Kovanda, podle kterého je neuvěřitelné, že jsou u nás potraviny dražší než v Německu, kde lidé vydělávají mnohem více peněz a navíc jsou tam produkty mnohdy kvalitnější. Porovnání s Polskem už pak ukazuje diametrální rozdíl v cenách.

Proč to ale Češi tolerují? Částečně je to podle všeho tím, že lidé mají nahromaděné značné úspory z minulých let, které jim současné zdražování přeci jen ulehčují. Musí však sahat do svých úspor, které jim mohou v budoucnu chybět.

Foto: Shutterstock

Obchody už to hodně přehnaly

Bohužel i statistiky ukazují, že pokud se z inflace odečtou ceny energií, s nimiž se jen tak něco dělat nedá, probíhá v Česku jedno z nejvyšších zdražování v Evropě. A to je právě ukázka toho, že to zejména obchodní řetězce opravdu přehánějí. Jinde si tolik nedovolí.

Zdá se tak být naprosto nabíledni, aby se stát začal o působení těchto subjektů na českém trhu zajímat více. Měl by dát jasně na srozuměnou, že v tuzemsku nebudou občany vytěžovat více než jinde. Ukazuje se zkrátka, že volná ruka trhu nezmůže úplně vše a nejrůznějším excesům je třeba bránit.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
1 rok

Proto se maximálně snažíme vše nakupovat v Německu protože nemusím kontrolovat kvalitu zboží jako v předraženém Česku. Minimálně podporuji místní řetězce.

Luboš
Luboš
1 rok

To jsou jenom řeči a skutek utek. Navíc kde ty lidi mají nakupovat, když české obchody vytlačili Vietnamci a ty jsou v mnoha případech a hlavně na vesnicích kde markety nejsou, dražší než oni. Stát se stará víc o ukrajince a Ukrajinu než o vlastní lidi. Ti ho zajímají až o volbách.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Luboš

Státní obchod je to poslední po čem toužím. Bordel jako za komoušů v sámošce, neustále hlášení na hygienu a problémy “prodavaček” před chvílí vylezlých z kravína se salmonelou, to je nezapomenutelný zážitek. Nikdy více.

Brání vám něco dělat týdenní nákupy ve vedlejší vesnici, nebo městě?