Češi platí v Evropě za zhýčkané. S topením se budou muset uskromnit nejvíc ze všech

V současné době se hodně mluví o tom, zda si budeme moct na podzim a v zimě v našich domácnostech zatopit tak, jak jsme na to byli zvyklí v minulých letech. Ukazuje se, že to zřejmě možné nebude, a to z důvodu pravděpodobného nedostatku plynu, s nímž se celá Evropa bude muset potýkat.

Jinde se tolik netopí

Mnohé přitom vyděsily plány o tom, že se i domácnosti budou moci vytápět třeba jen na 18 stupňů Celsia. To je teplota, která je pro většinu Čechů jen obtížně představitelná. Lidé zde mají stále ve zvyku topit podstatně více. Podle odhadů ministerstva průmyslu se v Česku vytápí i na 24 stupňů.

To je opravdu hodně a dá se očekávat, že i jen prostá skutečnost, že vytápění tolik zdražilo, tento standard podstatně sníží. Říká se totiž, že každý stupeň dolů znamená přibližně šestiprocentní úsporu na platbách. Češi tak rozhodně mají prostor, kam klesat.

Pravdou je, že především v západní Evropě, kde už je cena energií delší dobu vyšší, jakkoliv to bylo nesrovnatelné s tím, co nastalo v současné době, se v domácnostech topí podstatně méně. Například v Nizozemsku si podle portálu Statista lidé topí v průměru na 20 stupňů, avšak řada z nich volí i teplotu nižší, výjimkou není ani oněch 18 stupňů.

Foto: Shutterstock

Připravme se na studenější období

V některých zemích přitom už dnes platí vyhlášky o tom, nakolik mohou lidé vytápět. Jde například o Itálii, kde by se nemělo topit na více než dvacet stupňů. Jak v praxi probíhají kontroly? Podle místních to není nijak žhavé a počítá se s odchylkou dvou stupňů. To je v této poměrně teplé zemi už pro většinu lidí dostatečné.

Je ale vidět, že celoevropská pravidla budou vycházet spíše z toho, jaké jsou současné standardy v západní Evropě, které se pak o něco sníží, aby šlo o úsporu, a následně budou předepsány všem zemím. Česká republika si přitom nemůže příliš vyskakovat a říkat, že se účastnit nebude.

V případě nedostatku plynu totiž bude závislá na solidaritě dalších zemí, jako je právě Nizozemsko nebo Německo. Těžko pak tamním obyvatelům vysvětlovat, že u nás máme ve zvyku topit velmi komfortně a doma chodit hodně nalehko, když v jiných zemích už je dnes standardem se přiobléci.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Hana
Hana
1 rok

Srovnávat Itálii s ČR může jen ….!!Proberte se!