Oblíbená banka v Česku byla náhle vykradena. Ztratila se velká spousta peněz

Dnes už bankovní loupeže nejsou zdaleka tak časté jako dříve, kdy se v bankovních domech nacházelo velké množství hotovosti. V současné době se většina transakcí odehrává bezhotovostně a pobočky jsou tomu přizpůsobeny. Navíc existují mnohem propracovanější bezpečnostní mechanismy, kterými lze problému předcházet.

Jak se to stalo?

Když se nad tím ale tak zamyslíte, zjistíte, že pokud se organizované skupiny zaměří na prolomení celého systému určité banky nebo zneužijí nějaké díry, která se vždy tu a tam vyskytne, mohou napáchat mnohem větší škody.

Ukazuje to i případ banky, která je velmi oblíbená také v České republice. Jde o Revolut, který paradoxně nemá ani jednu jedinou pobočku a veškeré své služby nabízí prostřednictvím velmi robustní mobilní aplikace. Tu přitom klienti milují, jelikož jim umožňuje jednoduše spravovat své peníze, a to v mnoha měnách, aniž by museli přemýšlet nad nemístnými poplatky.

Revolut drží bankovní licence, a proto už je fakticky bankou. Jak přitom upozornil server Financial Times, v nedávné době došlo k bezprecedentnímu vykradení této banky. Celé je to zahaleno rouškou tajemství, jelikož sama společnost o tom nechce hovořit. Zřejmě v obavách, že by to narušilo důvěru klientů.

Nakonec se ale podařilo zjistit, co se vlastně stalo. Nějakou dobu docházelo k využívání chyby, která vznikla rozdílností evropského a amerického platebního systému. Když Revolut odmítl určitou transakci, došlo zároveň k tomu, že stejnou částku obratem refundoval na účet. V podstatě takto vznikaly nové peníze, jelikož vám u odmítnuté transakce nebylo nic strženo.

Foto: Shutterstock

Velká ztráta

Zřejmě to pomohlo spoustě klientů, kterým za odmítnou transakci přistála na účet určitá částka. Jenže jedna skupina toho začala zneužívat a schválně prováděla transakce tak, aby byly odmítnuty. Dosáhnout se toho dá jednoduše. Například tím, že nebudete mít na účtu dost prostředků.

Revolut jim však každou takovou platbu obratem “vrátil” na účet. Nejpozoruhodnější však je, že k tomu docházelo řadu měsíců, než si toho někdo všiml, a chybu opravil. To už ale bylo tímto způsobem odsáto přibližně 23 milionů dolarů, tedy kolem 500 milionů korun.

Čtěte také: Tak to ruplo. Stát v roce 2024 sebere důchodcům peníze. Poprvé v historii

Na vklady samotných klientů to nemělo žádný vliv, ovšem ukazuje to, že ne všechny systémy Revolutu jsou dokonale bezpečné. Už dříve měla tato banka problémy s regulátory ohledně podezřelých transakcí a nedostatečné kontroly peněžních toků.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments