Raiffeisenbank nechce opustit Rusko. Ztrácí kvůli tomu klienty

Je to neuvěřitelné, ale na českém trhu stále ve velkém stylu působí banka, která si vesele podniká také v Rusku. Odtud přitom všechny slušné společnosti již dávno odešly, ovšem Raiffeisenbank se tam nadále drží. A co více, počítá rekordní zisky, které ji odtud plynou. Není divu, ze západních bank zůstala jako poslední.

Opět to odsunuli

Na úrodnou půdu rozhodně nepadají výzvy k tomu, aby zde okamžitě ukončila podnikání. Vyzvala ji k tomu Evropská centrální banka i americké úřady, které už dokonce hrozí sankcemi, protože toto opravdu není jen tak. Raiffeisenbank se ovšem z tohoto trhu vůbec nechce. Jak před pár dny informoval deník Moscow Times, rozhodnutí o svém dalším působení znovu odložila.

Původně představitelé banky přitom naznačovali, že by přeci jen mohli odejít, a to do konce tohoto roku. Jenže to se nestane, takže Raiffeisenbank bude v Rusku působit pravděpodobně i dva roky poté, co začala nechvalně proslulá invaze. Ostatně, Ukrajina se s tím nepárá a banku rovnou zařadila na nelichotivý seznam těch firem, které podporují terorismus.

Nelze se tomu příliš divit, protože Raiffeisenbank podle dostupných informací zpracovává až polovinu všech externích plateb, které probíhají v rámci ruské ekonomiky. Po odchodu jiných bank tak nabyla na významu a pro tamní režim je velmi důležitá. To se ostatně projevuje i na růstu zisků z tamního trhu, který jsou astronomické.

Foto: Shutterstock

Prchají i podnikatelé

Zatím se to podle všeho vyplácí i navzdory tomu, že Raiffeisenbank v důsledku toho opouštějí klienti například v České republice. “U Raiffeisenbank jsem měla dva účty. Letos jsem je zrušila. Mrzí mě, že jich nemám stovky a každý den nemohu chodit na pobočky a rušit je. Vedení neovlivním, ale dávat lidem, co u nás pro ně dělají, najevo, co si o nich myslím, by mě naplňovalo,” informovala na sociálních sítích jedna z bývalých klientek.

Podobných názorů přitom neustále přibývá. Lidé jednoduše nechtějí mít účet v bance, která se chová tímto způsobem a vůbec neposlouchá, co jí důrazně radí mezinárodní společenství. Jistě, řadě klientů je to jedno, ovšem těch nespokojených již není málo. Obzvlášť když mezi nimi byli i někteří významní podnikatelé, kteří své účty přesunuli raději někam jinam, než mít cokoliv společného s tímto.

Čtěte také: Jednou špatně zmáčknete na bankomatu a přijdete o tisíce korun na výběru. Češi běžně dělají hodně drahou chybu

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
veb
veb
5 měsíců

Přesně tak. Tato rakouská banka jsou neskuteční šmejdi, kteří vydělávají na lidském neštěstí. Váleční sponzoři. Běžte od nich, třeba taková Fio banka je naše česká a je slušná.