Oblíbený český prodejce potravin náhle plošně zlevnil. Lidé ušetří velké peníze

Kdo by si v dnešní těžké době nechtěl trochu ulevit. Lidé hledají každou příležitost, jak ušetřit, přičemž zjišťují, že jich příliš mnoho není. Citelně se zdražuje už několik měsíců v řadě, přičemž občas se zdá, jakoby se ceny měnily doslova před očima. Jeden týden stojí váš oblíbený produkt nějakou částku a o týden později je to už třeba o dvacet procent více.

Prostor ke zlevnění existuje

Zatím se nezdá, že by tento vývoj měl skončit. Na druhou stranu se ukazuje, že si někteří obchodníci zvyšují marže více, než by bylo záhodno. Respektive více, než by potřebovali k vykrytí rostoucích nákladů. To pak zvětšuje manévrovací prostor. Po větším zdražení tak může přijít určité zlevnění.

Přesně to přitom teď předvedl obchodní řetězec Žabka. Ten provozuje spíše menší prodejny, kam lidé chodí pro věci každodenní spotřeby, zejména potraviny. Právě ty se obchod rozhodl zlevnit. Pravdou je, že jeho prostor pro slevu byl větší než u konkurence, protože vzhledem k menším obchodům prodával potraviny většinou o něco dráže.

Teď se ale Žabka rozhodla tento svůj přístup změnit a v případě přibližně dvoustovky výrobků ceny významně snížila. Neuvádí přesně, které to mají být, ovšem má jít o ty, které lidé nakupují nejčastěji. Tedy zejména pečivo, vejce, uzeniny, mléčné produkty, nápoje apod.

Foto: Shutterstock

Příliš vysoké marže

Pravdou je, že zdražování některých potravin už bylo jen těžko únosné. Ostatně, ministerstvo zemědělství informovalo o svém zjištění, že prodejci v některých případech dávají třeba na šunku až dvousetprocentní marže.

Každopádně je třeba, aby se ceny potravin vrátily zase do rozumných mezí. V tom mohou pomoci i takovéto kroky, kdy se zlevní z vysokých cen. Obchodníci možná už zjišťují, že finanční zásoby lidí nejsou nekonečné a že už omezují své nákupy.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Nebudu kupovat ty jejich zlevněné sračky – proč? Abych ušetřila pár korun?
Napadlo vás někdy, že toho nepotřebujete tolik, že když koupíte víc ve slevě, že to pak s největší pravděpodobností vyhodíte, protože to prostě nestihnete sežrat?

Hana
Hana
2 let
Reply to  Iris

Iris, souhlasím s vámi. Posledně jsem stála v nejmenovaném řetězci a přede mnou ve frontě nakupovala paní v akci asi pět druhů uzenin po 40g.

Samuel
Samuel
2 let
Reply to  Iris

Nevím jak ty, já kupuji pouze kvalitní, nezávadnou potravinu a i tolik, kolik jsme schopni zkonzumovat. Nemusíme nic vyhazovat, to neznáme. Vy to třeba žerete, i s tou politikou.