Oblíbený dodavatel elektřiny zákazníkům oznámil, ať jdou jinam. Už o ně nestojí, lidé se teď nedoplatí

Hodně krušné chvíle teď zažívají klienti jednoho českého dodavatele elektřiny. Ten se totiž rozhodl ukončit provoz a klientům suše oznámil, že budou převedeni pod dodavatele poslední instance a měli by si najít jiného poskytovatele energií.

Krátká zpráva a bylo hotovo

Jde o společnost Engas, která provozovala místní distribuční soustavu v brněnských Medlánkách. Zákazníci od ní koncem září obdrželi velmi stručný email, ve kterém je jim beze slova omluvy oznamováno, že se jejich smlouva na dodávku elektřiny ruší k poslednímu září.

Lidé tak ani neměli dostatek času k tomu, aby si našli nového dodavatele, aniž by spadli do poslední instance, kde jsou ceny elektřiny tradičně nejvyšší. V tomto případě působí jako dodavatel poslední instance společnost E.ON.

Lidé by si teď urychleně měli sjednat standardní smlouvy na dodávky elektřiny od společností, které to ještě umožňují. Na současném trhu to už totiž není jen tak. Někteří nové zákazníky přestali nabírat, protože pro ně nejsou schopni nakoupit energie za rozumné ceny.

Foto: Shutterstock

Mnohonásobně vyšší ceny

Nutnost přechodu k novému dodavateli teď také bohužel znamená o poznání horší podmínky. Pokud měli lidé u Engasu například zafixované ceny, které jim zajišťovaly rozumné platby i v příštích letech, nic z toho už neplatí. Teď si musí sjednat smlouvy nové, a to za aktuální tržní ceny, které jsou velmi vysoké.

Platby se tak dotčeným zákazníkům navýší několikanásobně. A to i poté, co bude schválen cenový strop. Ten totiž vyhladí jen ty největší extrémy, ale stále může znamenat, že lidé budou platit dvoj až trojnásobek cen, které platili doposud.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Mnozí starobní důchodci se dostávají do stále většího presu, vláda na ně tlačí, aby si šli stoupnout do fronty na pracáku, dodavatelé energií jim podrážejí nohy, k tomu všeobecná drahota atd.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Pavel

A velký byt nebo dům prodat nechtějí, nájemníky si nenajdou a do menšího také nepůjdou. To je pak těžké a přitom možností mají dostatek.

Last edited 1 rok by Xavier
Josefina
Josefina
1 rok

Nebojte,Fialova vláda vás nenechá padnout, vždyť to slíbila..

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Josefina

Budou za vás i chodit do práce 😀

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Xavier

A budou za vás i sr…t 😀