Samoživitelky musí krást v obchodech jídlo, uvedl odborářský předák

Česká republika se nachází ve složité situaci, jakou většina občanů nepamatuje. Důvodem je především neustálé zdražování, které se přitom netýká jen jednoho nebo dvou segmentů, ale je plošné. Zvyšují se výdaje úplně na vše, ale na druhé straně nestoupají platy nebo různé formy státní podpory.

Mějme pochopení

Na vážné důsledky tohoto stavu teď upozornil šéf odborových svazů Josef Středula. Ten v nedělení diskuzi v České televizi odhalil příběhy několika lidí, kterým se nežije vůbec jednoduše. Bavil se například s ostrahou v jednom z českých obchodů.

Ta mu přitom řekla, že situace se v jeho povolání dramaticky změnila. Zatímco dříve chytal tradiční podezřelé, dnes zjišťuje, že pachateli krádeží jsou často maminky s dětmi. Neberou nic drahého, jen jídlo, aby se zkrátka mohli najíst.

Pochopitelně nad tím nelze mávnout rukou a jde o jednání, které by se nemělo praktikovat, na druhou stranu je nutné mít v takových případech pochopení. Tyto maminky to zcela jistě nedělají s radostí, ale protože musí. Často jde o samoživitelky, které se ocitly ve velkých problémech.

Foto: Shutterstock

Příspěvek pro rodiče je stále stejný

Vždyť si to jen představte. Samotná žena s dětmi musí platit nájem bytu, drahé energie a stále dražší potraviny. Často má přitom jen velmi omezené příjmy, jejichž důležitou část tvoří rodičovský příspěvek. Ten už se ale řadu let vůbec nezvýšil.

Dnes ženy pobírají rodičovský příspěvek ve výši 300 tisíc korun. Ale jen letošní inflace dosahuje téměř dvaceti procent. Pokud by se tento příspěvek valorizoval jako důchody, měl by činit nějakých 360 tisíc korun. Jenže to se vůbec neděje, na matky, respektive rodiče se zapomíná.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments