Tento nápoj zcela změní vaše chování k horšímu. Lékaři bijí na poplach, dosud se o tom nevědělo

Energetické nápoje se v posledních letech těší velké oblibě. Některé značky doslova vyrostly z ničeho v obří nápojářské giganty. Kromě propracovaného marketingu mají pochopitelně i další výhody. Zejména propůjčí dodatečnou energii v daný moment, jakkoliv je nutno říct, že jde o energii vypůjčenou, která bude jindy chybět.

Změna v chování

Nikdo příliš nepochybuje o tom, že tyto nápoje nejsou zrovna zdravé. Ve skutečnosti lze najít jen máloco pro lidský organismus škodlivějšího, za což pochopitelně může především nálož nejrůznějších chemických látek, jež tyto drinky obsahují.

Jak se ale nově ukazuje, nejde jen o fyzické zdraví, na kterém se tyto nápoje neblaze podepisují. Mění totiž také chování a podepisují se tak na mentální kondici člověka. Ze všeho nejvíce to platí u mladších lidí, kteří jsou přitom cílovou skupinou marketingu výrobců energy drinků.

Výzkum univerzity v Minneapolis mezi ukázal, že více než čtyřicet procent mladistvých pravidelně konzumuje energetické nápoje. To znamená, že si je dá alespoň jednou týdně.

Studie poukázala na skutečnost, že mladí konzumující tyto nápoje pravidelně jsou průměrně lenivější a mají nezdravý životní styl. Svůj čas tráví nejčastěji u videoher nebo televize, konzumují mnohem více sladkých nápojů a ve větší míře kouří.

Foto: Shutterstock

Energetické nápoje by mládež neměla vůbec

Podle jedné z autorek studie Nicole Larson to může být právě důsledek konzumace energetických nápojů. Ty mohou vést ke změnám chování. “Je třeba dospívajícím a jejich rodičům zdůraznit možné dopady, které souvisejí s konzumací energetických nápojů,” uvedla expertka.

Podle americké asociace dětských lékařů by mladiství energetické nápoje vůbec pít neměli a je velkým nedostatkem zákonů, že tak činit mohou. Častá konzumace těchto drinků, k níž mladí lidé inklinují, vede totiž k poruchám v tělesném vývoji. Často způsobí obezitu, ale třeba i zubní kazy. Velmi škodlivé jsou obsažené chemikálie také pro nervový a kardiovaskulární systém.

Bude přitom velmi obtížné mládež přimět, aby se v tomto ohledu chovala ke svému zdraví s větším respektem a energetické nápoje odložila. V ideálním případě by je měla nahradit vodou. Pokud ale hledáte něco, co vám může dodat potřebnou energii a navíc navodit příjemnou chuť, zkuste třeba čerstvý pomerančový džus nebo pomeranč nakrájený na plátek ve vodě. Je to mnohem zdravější a budete se pak cítit lépe.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments