Tyto vitaminy nepomáhají, ale škodí. Vystřelí vám cholesterol, ale lidé o tom netuší

Dalo by se velmi logicky předpokládat, že pokud si opatříte vitaminy v podobě nejrůznějších doplňků stravy, máte zájem na tom, aby to vašemu organismu prospělo. Chcete doplnit potřebné látky, kterých můžete mít nedostatek, což tyto přípravky slibují v míře vrchovaté. Stačí si brát pár tabletek denně a budete zdraví. Jak se ale ukazuje, tak jednoduché to zase není. Některé vitaminy totiž mohou tělu uškodit, zejména pak za určitých okolností.

Slavné antioxidanty v podezření

Odborníci se dnes hojně zaměřují na významný přínos antioxidantů, jež pomáhají ničit volné radikály v těle a potlačovat nezdravý oxidační stres. Mají mít také velký dopad na zpomalení procesu stárnutí. To jsou všechno věci, na které lidé slyší. Mohou se však objevit také negativní dopady na tělo. Aktuální studie se zaměřila na zkoumání vitaminu C, E a betakarotenu. Všechny tyto látky mohou ve formě umělých přípravků vést k významnému navýšení cholesterolu, který pak ucpává tepny a může vést k tvorbě krevních sraženin.

Článek zveřejněný v časopise Journal of Clinical Investigation poukazuje na skutečnost, že tyto vitaminy negativně ovlivňují funkci jater. Kvůli tomu tento orgán pak není schopen rozložit špatný cholesterol. Ten přitom pro lidské tělo představuje významnou zátěž, kterou nedokáže vykompenzovat ani přínos vitaminů. Ucpání tepen může způsobit mozkovou mrtvici nebo infarkt vzhledem k tomu, že krev přestane proudit k životně důležitým orgánům.

Foto: Shutterstock

Nepřehánějte to s vitaminy

Jde o první studii, která zjistila spojitost mezi vitaminy obsahujícími antioxidanty a špatným LDL cholesterol,” říká autor výzkumu, profesor Edward Fisher. “Vypadá to, že tyto vitaminy mohou být ve skutečnosti škodlivé pro srdce, protože podporují sekreci špatného cholesterolu v játrech.

Vědci upozorňují, že nejde o konečné závěry, ale zatím spíše o závažné podezření, které bude nutno podepřít dalšími důkazy. Jde však o další studii v řadě, která poukazuje na skutečnost, že to s nejrůznějšími doplňky stravy nemusí být tak slavné, jak se někdy říká. Lidé by jim neměli propadnout a měli by je užívat po konzultaci s lékařem, a to zejména tehdy, když mají určitého vitaminu deficit, prokázaný nejlépe krevními testy.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments