Obrovské změny v českých obchodech. Nákupy se změní, může za to nemilá věc

Nárůst ceny elektřiny a plynu je už skutečně dramatický a nelze ho nadále přehlížet. Také české obchody s potravinami, oblečením, nábytkem a dalšími výrobky se proto rozhodly, že musí začít jednat. Nákupy už tak nebudou stejné jako dříve. Letošní podzim a zimu se výrazně promění.

V obchodech může být zima

Obchody chtějí zavést poměrně přísná úsporná opatření. Začínat se bude pochopitelně u vytápění, které by mělo být oproti předchozím rokům sníženo. Dost možná to nebude ani tak o rozhodnutí samotných obchodů jako spíše o nařízení státu. Ten už totiž chystá omezit vytápění v komerčních prostorách maximálně na 18 až 19 stupňů.

Na nižší z těchto stupňů se chystá topit například Tesco. Ale třeba IKEA chce topit na 20 stupňů, což je dáno zřejmě tím, že lidé v obchodech tohoto řetězce tráví delší čas a více si zde odkládají svršky. Přesto půjde o snížení o dva stupně oproti loňsku.

Obchody se snaží omezit také spotřebu elektřiny. Na tom pracovala část z nich už v minulých letech, kdy instalovala úsporné LED žárovky. To ale zřejmě nebude stačit. Počítá se tak s tím, že se v prodejnách i při otevírací době nebude svítit tak intenzivně. To bude stoprocentně platit po otevírací době, kdy se světla například v obchodech Lidl nebo Globus výrazně ztlumí. Týkat se to bude i billboardových ploch, jež nebudou tak výrazně nasvětlené.

Foto: Shutterstock

Omezení otevírací doby

Supermarkety rovněž investují do alternativních a udržitelných zdrojů energie. Instalují tak například na prodejny fotovoltaické panely, z nichž čerpají významnou část elektřiny. Kupují se také třeba úspornější pece na pečení a rozpékání pečiva.

Zřejmě nejvíce by na zákazníky dopadla změna otevírací doby, přesněji řečeno její zkrácení. To by byla nejvýznamnější úspora pro obchodníky. Ti o ní zatím příliš mluvit nechtějí, avšak mimo záznam přiznávají, že jde o alternativu, pokud by situace s dodávkami energií byla nadále špatná.

V obzvlášť negativních scénářích by omezení otevírací doby mohlo být skutečně významné. To by však zřejmě už nebylo rozhodnutí samotných obchodů, ale spíše státu, který by například předepsal, že dané obchody mohou mít otevřeno jen několik hodin denně. A to třeba každý různě, aby se vykrývaly, ale zároveň nebyly otevřeny všechny najednou.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Toscana
Toscana
1 rok

Můžete někdo napsat, na kolik vám zdražili plyn a elektřinu? Dodnes ani nám ani neznám nikoho, kdo by si stěžoval na vyšší cenu.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Toscana

Plyn nemám, elektřina od PRE bez fixace, elektrokotel, nevýhodný tarif a pořád přeplatky.

Monika
Monika
1 rok

To bude fajn,v práci zima,v obchodech zima,venku zima a doma též zima!Ale má to jedno plus,nemusím se svlékat👌

Věra
Věra
1 rok

Já třeba bych s tím souhlasila omezit provoz obchodů, není potřeba aby potraviny měli otevřeno 14 hodin denně, ještě všechny souhlasím nastavit omezený provoz potravin a na střídačku obchodů. Dříve lidé také dokázali nakoupit na 3 dny a přežili nevidím důvod proč dnes je otevřeno denně a ještě i do 22 hodin.

Hana
Hana
1 rok
Reply to  Věra

Přesně

Jan
Jan
1 rok

Super, takže pro oblečení budem chodit třeba jen po noční a nábytek bude mít otevřeno třeba jen odpoledne??? No kocourkov! Svržení vlády je málo! Letos v zimě to vidím na další velkou pražskou defenestraci 🙂

Karel
Karel
1 rok
Reply to  Jan

Vy opravdu těmhle žvástům od tohoto plátku věříte?

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Karel

Každý nemůže být chytrý.

Toscana
Toscana
1 rok
Reply to  Jan

To sem dovezeš Putina? Tam hledej viníka.

Vlastenec
Vlastenec
1 rok
Reply to  Toscana

Opravdu tomu věříte, že za to může Putin? Je vidět, že propaganda opravdu funguje. Viníky hledejte v Bruselu a v Praze.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Vlastenec

V první řadě je vinen Okamura tím, že nedojednal levné energie pro NAŠELIDI, neukázal se na demonstraci a zatímco vy máte drahotu, on se řehtá vaší hlouposti ve své válcové mešitě za desítky milionů!