Oblíbený vitamin lidé berou zbytečně. Navíc zvyšuje riziko rakoviny o hrozivých 91 %

Vitaminové doplňky stravy jsou primárně určeny ke zvýšení hodnot látek, které jsou pro fungování lidského těla důležité. Stále více se ale ukazuje, že doplňování vitaminů umělou formou nemusí být tou nejlepší cestou. Některé studie ukazují, že mohou napáchat více škody než užitku. Například jeden vitamin teď spojili s 91% vyšší pravděpodobností rozvoje rakoviny.

Stále častější nežádoucí účinky

Rakovina má na svědomí miliony lidských životů každý rok, a to navzdory velkému rozvoji medicíny v tomto ohledu. Naštěstí však existují způsoby, jak riziko rakoviny snížit. Jde pochopitelně o zdravý životní styl, který by neměl zahrnovat alkohol či kouření, nezdravou stravu a naopak měl oplývat dostatkem pohybu. Je však potřeba si dát pozor skutečně na vše, co konzumujete, a to včetně doplňků stravy, které by měly být zdravé.

Jsou to právě doplňky stravy, které se v posledních letech dostávají pod drobnohled odborníků, protože se množí jejich nežádoucí účinky. Boom těchto přípravků začal teprve nedávno, a tak první dlouhodobé dopady začínáme pozorovat až v současné době.

Obrovským hitem se staly přípravky se selenem a zinkem. Mělo se za to, že tato kombinace významně snižuje oxidační stres a brání tělo před volnými radikály. Jak ale ukazuje studie publikovaná v časopise Journal of the National Cancer Institute, selen může při vyšších dávkách způsobovat rakovinu.

Selen do těla dostanete především vyváženou stravou, doplňky stravy vynechte. / Foto: Shutterstock

Opravdu škodlivé doplňky stravy

Oblíbený minerál byl v této studii spojen s rakovinou prostaty. Jde o typ rakoviny, která se rozvíjí velmi pomalu a klidně se nemusí několik let vůbec projevovat. Jde přitom o jeden z nejčastějších typů nádorů u mužů. Znepokojivá souvislost přitom byla zjištěna na rozsáhlém vzorku mužů, protože výzkumu se jich účastnilo hned 35 tisíc.

Byli dlouhodobě sledováni, přičemž byli rozděleni na skupiny. Jedna konzumovala selen, druhá vitamin E a další placebo. Největší rizika se projevila právě u selenu, kdy pravděpodobnost onemocnění stoupla o 91 % ale ani vitamin E nedopadl se 69 % příliš dobře.

Tyto doplňky stravy jsou velmi oblíbené, ať už selen nebo vitamin E. Jenže žádná studie dosud neprokázala, že by měly nějaké zdravotní výhody,” uvádí závěry studie. To neznamená, že by obě látky nebyly pro tělo velmi důležité. To zcela jistě jsou, jen je třeba je doplňovat přirozenou cestou, což v drtivé většině případů stačí.

Muži užívající tyto doplňky by s tím měli skončit, to je jednoznačné. Selen ani vitamin E nenesou žádné výhody, pouze rizika. Lidé si myslí, že doplňky stravy jsou prospěšné nebo aspoň neškodné. Jenže to není pravda,” tvrdí vědci.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments