Oblíbený vitamin může člověka usmrtit. Lékaři vydali nové varování

Nejrůznější vitaminy a doplňky stravy jsou za běžných okolností velmi prospěšné a pomáhají nám doplnit hladinu potřebných látek v těle na optimální úroveň. Jejich volná dostupnost a obvykle konzumace bez konzultace s lékařem ale může vést i k méně šťastným koncům. Těmito vitaminy se totiž můžete také velmi jednoduše předávkovat, jak varují zástupci britského zdravotnického systému NHS.

Na železo opatrně

Jedním z velmi oblíbených doplňků stravy, někdy označovaný také jako vitamin, je železo. To je pro správné fungování lidského těla velmi důležité, protože hraje klíčovou úlohu v tvorbě červených krvinek. Ty jsou pro změnu nepostradatelnou součástí krve, která přenáší kyslík z plic do všech možných tkání.

Většina lidí by měla být schopna získat dostatek železa z vyvážené stravy. Reklama ze všech stran na nás ale útočí, abychom si to pro jistotu pojistili i nějakým tím doplňkem stravy. Mnozí nad tím nepřemýšlí a ve snaze udělat něco pro své zdraví, začnou takové doplňky užívat.

Ve skutečnosti si ale mohou spíše uškodit. Jistě, existují i případy, kdy je vhodné železo ve formě doplňků stravy užívat. “Ženy, které ztratily mnoho krve při své měsíční periodě, mohou mít zvýšené riziko anémie a měli by si tak vzít železo navíc,” uvádí NHS.

Foto: Shutterstock

Škodlivé vitaminy

Na druhé straně však odborníci varují. “Vysoké dávky železa mohou být fatální, obzvlášť pokud jsou užívány dětmi. Proto vždy nechávejte doplňky stravy se železem mimo dosah dětí.

Optimální dávka železa na den:

  • 8,7 miligramů na den pro muže starší 18 let.
  • 14,8 miligramů na den pro ženy od 19 do 50 let.
  • 8,7 miligramů na den pro ženy starší 50 let.

Studie publikovaná v časopise Jama Internal Medicine varuje před nadužíváním železa. To podle vědců může skončit až smrtí. Stejný problém je také u dalších látek, které jsou považovány za prospěšné, ale pokud se berou ve vyšším množství, mohou uškodit. Spojitost s předčasným úmrtím tak byla zjištěna také u vitaminu B6, kyseliny listové, hořčíku, zinku a mědi.

Zejména u starších žen je řada široce užívaných vitaminových a minerálových doplňků stravy spojena se zvýšeným rizikem smrti. Toto spojení je nejsilnější u železa,” uvádějí vědci.

Foto: Shutterstock, zdroj: Jama Internal Medicine

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments