Obrovská chyba, která způsobí špatný spánek. Dělá ji téměř každý

Ačkoliv se o tom příliš nemluví, kvalitní spánek je základem pevného zdraví. Pokud s ním máte problémy, je nutné to řešit, protože tělesné procesy jsou se spánkem velmi úzce spojeny a potřebují ho. Lidé mají přitom tendenci spánek podceňovat a mnozí ho berou dokonce jako nutné zlo. Pakliže ale dobře nespíte, významně to ovlivní kvalitu vašeho života, a to k horšímu.

Šok pro organismus

Odborníci tak stále více upozorňují na potřebu spánkové hygieny. V čem spočívá? Inu, přinejmenším byste před ulehnutím neměli sledovat televizi, číst si zprávy v mobilním telefonu nebo se zbytečně vystavovat umělému světlu. To totiž potlačuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu. Pakliže to děláte dlouhodobě, může být jeho produkce vážně narušena, a tak se pořádně nevyspíte.

Jsou tu ale i další faktory, na které je třeba brát zřetel. Velkým problémem je například návyk sprchování těsně před ulehnutím do postele ke spánku. V této době totiž přirozeně snižuje svou tělesnou teplotu. Organismus se tak připravuje ke spánku. Jenže to je právě ta chvíle, kdy většina lidí teprve zamíří do sprchy, kde na sebe pustí horký proud vody.

Neuroložka Rachel Salasová, která se zabývá kvalitou spánku, to považuje za jeden z hlavních důvodů špatného spánku. “V případě, že si dopřejete sprchu těsně předtím, než jdete spát, ať už je ta sprcha příliš studená nebo teplá, nepříjemně to ovlivní kvalitu vašeho spánku,” řekla doktorka pro deník The Washington Post. “Tělesná teplota bude zkrátka jiná, než by měla být.

Foto: Shutterstock

Není to zcela jednoznačné

Možná si řeknete, že vás se to přeci netýká. Ovšem nekvalitního spánku si nemusíte být ani příliš vědomi. Možná jen budete ráno unavenější, ale nepřikládáte tomu velkou váhu. Spánek každopádně není izolovaným procesem, ale jsou na něj navázány další procesy v těle. Řada studií dává špatnou kvalitu spánku do souvislosti s vysokým rizikem obezity, cukrovky a kardiovaskulárních chorob.

Organizace The Sleep Foundation na to má poněkud jiná pohled. Podle ní může teplá sprcha před ulehnutím ke spánku pomoci vyrovnat teplotu jednotlivých částí těla, což pak může spánek zlepšit.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments