Obrovská rána pro domácnosti. Plyn zdraží o tolik, že už na něj nikdo nebude mít. Raději se o tom nemluví

Je to až neuvěřitelné a celé to ze zpětného pohledu působí jako pečlivě připravená akce. Prakticky vše, co se v poslední době odehrává, totiž neustále navyšuje ceny plynu, a to až na hodnoty, kdy bude v podstatě nepoužitelný, protože na něj nikdo nebude mít peníze.

Růst cen nekončí

Jakoby nestačily současné geopolitické problémy, které cenu už v minulých měsících vyšponovaly na absolutní, nikdy nevídaná maxima. V důsledku nich už čeští dodavatelé začali měnit ceníky, ve kterých se objevují několikanásobně vyšší částky, než jaké byly ty, které lidé platili dosud.

Tyto ceny jsou hodně vysoké, ale lidé už se tak nějak připravili na to, že je budou muset hradit. Částečně chce pomoci také stát, byť poměrně málo. Jak se ale ukazuje, to celé mohl být teprve začátek, protože se schyluje k něčemu mnohem horšímu.

Evropa už se pomalu začala odpoutávat od ruského plynu, jakkoliv je to projekt spíše na roky, ovšem hlavní roli v náhradě měl hrát zkapalněný plyn ze Spojených států amerických. Tato představa teď ale dostala významnou trhlinu, protože v Texasu zničehonic vybouchl terminál, který měl být jedním z hlavních uzlů, odkud měl LNG proudit do Evropy. Oprava bude trvat velmi dlouho a v důsledku toho ceny plynu opět vystřelily.

Foto: Shutterstock

Samé špatné zprávy

Toho se rozhodli využít Rusové, kterým se nelíbí, že jejich evropští klienti hledají alternativy. A tak se jim rozhodli připomenout, jak moc jsou závislí. Největší dodavatel zemního plynu tak významně přiškrtil dodávky do Evropy, což znamená, že se zřejmě nepovede na zimu naplnit zásobníky.

Bohužel to vypadá, že vše směřuje k tomu, aby byl plyn v zimě co možná nejdražší. I ti největší pesimisté totiž čekali, že rekordní ceny přes rok začnou klesat, jenže to se neděje. A jakmile přijde zimní sezóna, vystřelí znovu ještě výše.

To se pochopitelně propíše do plateb koncových zákazníků. Stát přitom už deklaroval, že lidem tato navýšení nemůže pokrývat, jeho maximem je symbolická pomoc. Zima tak bude skutečně krušná.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Tady je to samý odborník – ty články si kolikrát protiřečí, ale těmhle pisálkům s IQ vypeckovaných třešní je to jedno – hlavně, že něco zplodí…

Prvek
Prvek
1 rok

V článku se uvádí, že Evropa se od ruského plynu bude odpoutávat roky. Jinými slovy, odebírá od Ruska plyn stále, byť dražší o 30%.Ne tak ČR, která si hraje na zemi na ruském plynu nezávislou a kupuje od překupníků ruský plyn dražší o 300%.

Iris
Iris
1 rok

Hlavně, že všichni hrdinsky řvou, jak se honem musíme odstřihnout od hnusného ruského plynu – ale čím ho nahradit, aby nás to nezruinovalo, to je to podstatné – jsem zvědavá, jestli ti hrdinové budou svá moudra vyřvávat i na konci listopadu…